W procesie cyfryzacji radia w Polsce wziął dotychczas udział tylko nadawca publiczny, ale jak podkreśla prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, nie jest w stanie sam tego kontynuować. - Błędem było uruchomienie w pojedynkę takiego dużego i kosztownego przedsięwzięcia bez decyzji na poziomie państwa, a najlepiej gdyby to był projekt europejski - tłumaczy Barbara Stanisławczyk.
Dlatego zarząd Polskiego Radia zdecydował się na zamrożenie tego procesu.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zgadza się, że błędem było pozostawienie Polskiego Radia samemu sobie i nie wzmocnienie kompleksowo całego procesu cyfryzacji. - I teraz Krajowa Rada stoi przed wymyśleniem całej strategii, jak tej konwersji dokonać, w którą stronę to ma iść - podkreśla Witold Kołodziejski.
Zdaniem przewodniczącego KRRiT, Polskie Radio powinno pozostać liderem cyfryzacji radiofonii w Polsce. Jak podkreśla, Krajowa Rada nie wycofuje się z cyfryzacji radia, bo jest to technologia, która z powodzeniem rozwija się w wielu krajach Europy, w tym w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech.
Na konferencji w Krakowie będą też przedstawiciele państw, które - podobnie jak Polska - rozpoczęły proces cyfryzacji radia i zastanawiają się co dalej, a także ci, którzy uważają, że przyszłość radia jest w nadawaniu FM i w internecie.
Barbara Stanisławczyk podkreśla, że Polskie Radio nie chce lekkomyślnie niszczyć tego, co już zostało zbudowane w dziedzinie radia cyfrowego. Chce za to wypracować jakąś formułę, dotyczącą tej technologii w całej Europie. - Tutaj warto rozmawiać - niezależnie ile wad ma ten projekt, jeśli wszyscy byśmy w niego weszli i wspólnie realizowali to on miałby szansę - podkreśla prezes Polskiego Radia.
W Polsce zasięg emisji cyfrowej obejmuje ponad 50 procent populacji kraju, jednak słuchalność nadal jest na minimalnym poziomie. Ten problem dotyczy nie tylko Polski, lecz też wielu innych krajów europejskich.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele krajów z naszego regionu, ale także z Niemiec, Szwajcarii i Francji. Planowany jest udział reprezentantów Europejskiej Unii Nadawców oraz organizacji międzynarodowych. Krakowska konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
IAR/iz