W programie 13. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który odbywa się od 23 do 30 września, znaleźli się reprezentanci Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, Albanii, Węgier, ale też Kolumbii i Indii. Kulturze tych dwóch ostatnich krajów będą poświęcone specjalne panele dyskusyjne, warsztaty, ale przede wszystkim koncerty. - Festiwal otworzy występ Kolumbijki Marty Gomez. W jej muzyce będzie mnóstwo cumbii, ale też nostalgicznego bambuco, tańca, który uwielbiam, bo opowiada on historie plantatorów kawy - mówiła Maria Pomianowska.
Dyrektor artystyczna festiwalu zwracała też uwagę na dzień indyjski (24 września), kiedy to w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się reprezentanci dwóch tradycji muzycznych tego kraju. - Wystąpi Purbayan Chatterjee z północnych Indii, swego czasu okrzyknięty przez prezydenta najlepszym instrumentalistą tego kraju. Wykonuje on muzykę pozostającą pod dużym wpływem tradycji perskiej. Po nim zaprezentują się siostry Ranjani & Gayatri, które wykonują muzykę karnatycką, słynną ze względu na swą skomplikowaną rytmikę - wyjaśniał gość audycji "Źródła".
Nowością na festiwalu będzie koncert zaplanowany na 29 września, który będzie miał charakter bardziej alternatywny i psychodeliczny niż tradycyjne koncerty Skrzyżowania Kultur. Maria Pomianowska wyraziła nadzieję na przyciągnięcie nowej publiczności i szczególnej uwadze poleciła zespół Meridian Brothers, który dla wielu może być sporym zaskoczeniem.
W audycji mówiliśmy też o bloku Sounds Like Poland, poświęconym wyłącznie polskim zespołom oraz niespodziance, którą szykuje zespół Kapela ze Wsi Warszawa.
***
Rozmawiała: Magdalena Tejchma
Gość: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna festiwalu Skrzyżowanie Kultur)
Data emisji: 11.09.2017
Godzina emisji: 12.07
Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".
bch/mz