"To historyczny moment". Inauguracja Polskiego Radia Chopin
11 listopada w samo południe wystartowała nowa stacja Polskiego Radia. - Chcemy pokazać, jak w najbardziej wartościowy sposób prezentować muzykę polską. Jest to poszerzenie, uzupełnienie oferty Dwójki - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR. Jak dodała, swoistą wskazówką w tym przedsięwzięciu jest również sam patron nowej rozgłośni. - Zatem radio trochę ekscentryczne, ale bardzo inteligentne, dowcipne.
- To trochę inny rodzaj radia, słuchania: radio przede wszystkim muzyczne, choć oczywiście będą takie odcinki, gdzie tego słowa pojawi się więcej - wyjaśniał Jacek Hawryluk.
Leszek Możdżer i jazzowa godzina w Polskim Radiu Chopin
Z kolei - jak opowiadał Marcin Gmys, kierownik redakcji Polskiego Radia Chopin - nowa rozgłośnia w 50 procentach skupia się na muzyce geniusza z Żelazowej Woli, a pozostała część anteny poświęcona jest innej muzyce polskiej, począwszy od średniowiecza, aż do czasów współczesnych. - Oczywiście muzyka Fryderyka Chopina będzie w centrum, ale jak ktoś będzie chwilowo zmęczony jego twórczością, będzie mógł posłuchać np. audycji poświęconej muzyce polskiego baroku czy klasycyzmu.
Krakowskie Przedmieście 7 - tu zaczyna się Warszawa Chopina
Artur Szklener: Fryderyk Chopin to wspaniały symbol polskości
Ważną częścią ramówki - na co zwracał uwagę Jacek Hawryluk - będą archiwalne nagrania z Konkursów Chopinowskich. Występy pianistów będą prezentowane od północy do siódmej rano. Z kolei o losach Polaków, którzy brali udział w zawodach, opowie w godzinach 9.00-10.00 Stanisław Dybowski. Krytyk podkreślił w "Poranku Dwójki", że niektórzy z pianistów, którym nie powiodło się w Konkursie Chopinowskim, później zrobiło wielką karierę. - Ta audycja będzie okazją do sięgnięcia po różne wspaniałe nagrania i historie, które nie były dotąd eksploatowane, bo nie było na to miejsca w ramówce Dwójki - dodał Stanisław Dybowski.
Nową antenę Polskiego Radia zasili część chopinowskich zasobów Programu II. - Wierzę, że nasza stacja będzie rozwinięciem muzycznych idei Dwójki, w której muzyka jest tylko jednym z elementów obok publicystyki, literatury i innych sztuk - mówił Marcin Gmys.
Polskiemu Radiu Chopin towarzyszy strona internetowa, na której umieszczane są aktualności związane z Chopinem, recenzje płyt chopinowskich, kalendarium, ale też bogate archiwum audycji poświęconych polskiemu kompozytorowi.
ZOBACZ TAKŻE "Polskie Radio Chopin będzie kontrapunktem dla Dwójki" >>>
Paryż Chopina. Śladami młodego kompozytora
***
Prowadzi: Paweł Siwek
Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Jacek Hawryluk (wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Stanisław Dybowski (krytyk muzyczny), Marcin Gmys (kierownik redakcji Polskiego Radia Chopin), Marek Bracha (pianista), Michał Klauza (dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej), Piotr Wawrowski (sekretarz redakcji Polskiego Radia Chopin), Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia z Chin)
Data emisji: 9.11.2017
Godzina emisji: 8.10
Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".
bch/jp