"Ota Pavel. Pod powierzchnią". Portret genialnego Czecha
Biografia czeskiego pisarza została uznana za książkę czerwca w ramach programu Warszawska Premiera Literacka. Autor Aleksander Kaczorowski opowiadał w "Poranku Dwójki" o pracy nad tą publikacją. - Doznałem szoku poznawczego, bo każdy element legendy Oty Pavla w konfrontacji z rzeczywistością ukazuje się z innej strony.
Jako przykład Aleksander Kaczorowski podał genezę powstania najsłynniejszej książki Czecha "Śmierć pięknych saren". - Powszechnie uważa się, że Pavel napisał ją w ramach terapii, po tym, jak oszalał na olimpiadzie zimowej w Innsbrucku. Tymczasem on od młodych lat chciał zostać pisarzem. Dziennikarstwo sportowe było dla niego tylko jednym ze sposobów zdobycia doświadczeń.
Powstanie powieści o dzieciństwie nad rzeką Berounką było możliwe dzięki pionierskiej terapii psychiatrycznej. - Pavel był jednym z pierwszych pacjentów w Czechosłowacji, którego poddano terapii litowej. Metoda ta potem stała się tradycyjnym sposobem leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Dzięki tej kuracji udało się zapobiegać nawrotom psychoz u pisarza.
Aleksander Kaczorowski opowiedział też o żydowskich Oty Pavla oraz o pomyśle na kolejną książkę prezentującą fragment czeskiego dziedzictwa literackiego.
***
Prowadzi: Paweł Siwek
Gość: Aleksander Kaczorowski (tłumacz, znawca czeskiej literatury)
Data emisji: 10.07.2018
Godzina emisji: 8.10
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
bch