- Nasza współpraca z Chórem Grochów zaczęła się przez przypadek, ale od razu ten pomysł podchwyciliśmy i zaczęliśmy próby - tłumaczył klarnecista Paweł Szamburski, który Trio Bastardę tworzy z klarnecistą Michałem Gorczyńskim i wiolonczelistą Tomaszem Pokrzywińskim.
Na "Ars moriendi", ich drugim albumie, sięgają ponownie do inspiracji kompozycjami europejskich renesansowych twórców, m.in. Constanza Festy, Josquina des Presa, Guillaume'a Dufay, i z tym repertuarem występują 7 października w Warszawie w cyklu Folkowo Bemowo. Towarzyszy im Chór Grochów. - Od zawsze próbuję jakoś zapełnić lukę po ludzkim głosie - to, jak oddać brzmienie ludzkiego głosu, sylabizowanie, podziały rytmiczne wynikające z tekstu - tłumaczył Paweł Szamburski. - Dlatego wszystko odnosi się u nas do pieśni.
Bastarda w wyjątkowy sposób czerpie też z duchowości i muzyki sakralnej. Wokół tradycji religijnej oscyluje także zapowiadana trzecia płyta warszawskiego tria, która swoją prapremierę będzie miała 22 października. - Podejmujemy tam wątek muzyki chasydzkiej i nigunów, czyli tradycyjnych, grupowych, religijnych pieśni żydowskich. Jako wieloletni wykonawca muzyki żydowskiej bardzo się z tego cieszę, bo w tej muzyce jest coś niezwykle pięknego: pochwała życia, radość, ale i konfrontacja ze smutkiem i śmiercią, aby w pełnym spektrum przekazywać tę duchowość - zdradził klarnecista.
***
Oprócz tego w audycji odwiedziliśmy:
- Białystok i festiwal teatralny Kierunek Wschód, który zrelacjonował Krzysztof Renik,
- Wrocław i tamtejsze muzeum etnograficzne, aby zaprosić na wydarzenie "Jak październik, to paździerze. Tajemnice obróbki włókien",
- oraz Tychy, jedną z lokalizacji wyjazdowej audycji "Dwójka na miejscu".
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Adam Półtorak, Dorota Sokołowska (Radio Białystok), Paulina Suchecka (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), Paweł Szamburski (muzyk zespołu Bastarda)
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25
at