Profesor Marian Pokropek, jeden z nestorów polskiej etnografii, postanowił zebrać treść swoich wykładów z etnografii w formie książkowej. Prace autorskie i redakcyjne nad tym dziełem trwały kilka lat, ale dzięki nim powstała monumentalna praca, składająca się m.in. z jedenastu rozdziałów tematycznych, dotyczących takich zagadnień, jak: rolnictwo, hodowla i pasterstwo, zajęcia ludności wiejskiej i budownictwo czy aspekty życia codziennego związane z wyrobami i sztuką. - Czuje się trochę zakłopotany, bo to jest praca historyczna. To się łączy z pierwszym zdaniem wstępu: określa ono zakres etnografii jako nauki historycznej.
Oznacza to, że najnowsza publikacja prof. Pokropka, "Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym" - monumentalne, przekrojowe dzieło - prezentuje uniwersalną historię kultury ludzkiej, badaną w ciągu kilku dekad i na przykładzie życia m.in. mieszkańców krajów byłej Czechosłowacji, Jugosławii, Bułgarii, Słowenii czy oczywiście Polski.
- Chciałem zwrócić uwagę na ruralistyczną charakterystykę polskiej kultury narodowej, ona wywodzi się ze wsi - mówił badacz, który swoją analizę kultury materialnej na tle przekształceń społecznych i technologicznych poparł nie tylko cennymi wywodami naukowymi, ale i fotografiami.
Okładka książki prof. Mariana Pokropka "Etnografia Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym".
***
Rozmawiała: Patrycja Zisch
Gość: prof. Marian Pokropek (etnograf)
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 9.10
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
at