W setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego gościem audycji była Marta Herling, opiekunka spuścizny literackiej i publicystycznej swego ojca, sekretarz Włoskiego Instytutu Badań Historycznych utworzonego przez Benedetta Crocego.
Marta Herling opowiadała o swoim osobistym poznawaniu ojca - polskiego pisarza, do którego mogła dotrzeć tylko poprzez język polski. Jej decyzja o nauce języka swojego ojca była podyktowana chęcią poznania człowieka, który w neapolitańskim domu zamykał się w swoim gabinecie, by pisać "Dziennik pisany nocą" i prozę.
- On potrzebował milczenia, ciszy, miejsca koncentracji. Potrzebował azylu, innego świata, w którym biło jego polskie serce, gdzie mógł całkowicie oddać się pracy. Wiedzieliśmy, że nikomu nie zabraniał wstępu do swego gabinetu, ale respektowaliśmy tę jego potrzebę - opowiadała Marta Herling.
100. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Dwójce >>>
Gość audycji odniosła się także do pozycji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w samych Włoszech, jego życia intelektualnego w kraju, który wybrał na miejsce życia, ale którego obywatelstwa nigdy nie przyjął. Opowiadała również o Neapolu, który po wielu latach stał się ukochanym miejscem pisarza, a którego mieszkańcy nazwali w końcu Polacco Napoletano, w uznaniu jego publicystyki poświęconej włoskiemu miastu.
Marta Herling od kilku dni uczestniczy w Polsce w jubileuszowych wydarzeniach poświęconych jej ojcu. W audycji podzieliła się także tym, jak przyjmuje polską pamięć o swoim ojcu, a także jakie zadania są jeszcze do odrobienia w kwestii popularyzacji życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, którego córka pisarza udzieliła Dwójce na wyłączność.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz
Data emisji: 20.05.2019
Godzina emisji: 17.30
mko