Premiera "Popiołów" Samuela Becketta
Słuchowisko "Popioły" to przejmujące studium samotności i zwątpienia - bohater grany przez Andrzeja Mastalerza siedzi na brzegu morza, rozmawia, zapewne w myślach, z ojcem, później z żoną, w której rolę wcieliła się Katarzyna Dąbrowska. Antoni Libera tłumaczył, że w pierwszej metaforycznej warstwie głosy, które nawiedzają bohatera, są symbolem procesu podwójnego odchodzenia ludzi. - U Becketta, nie tylko w tym słuchowisku, występuje osobliwe zjawisko pamięci, że bliscy umierają dwukrotnie: najpierw materialnie, ale potem trwają jeszcze we wspomnieniach przez jakiś czas. Tutaj postaci w głowie bohatera podkreślają, że ich moc pamięci się wyczerpuje. Najpierw milknie ojciec, potem milknie kobieta.
Antoni Libera podkreślił, że sytuacja ta jest też przejawem kondycji współczesnego człowieka wywodzącego się z tradycji judeochrześcijańskiej. - Beckett pokazuje, że obie te tradycje zamierają. W głębinowym sensie diagnoza jest tu taka, że głosy, które w Starym i Nowym Testamencie są opisywane jako głosy objawione, się kończą, że człowiek przestaje słuchać, bo nie ma kogo słuchać i zaczyna mówić do siebie. To wielki portret tragicznego losu współczesnego człowieka, który stracił jedną wiarę i usiłował wskrzesić namiastkę wiary, która okazała się opowieścią o bogu fałszywym.
Gość "Poranka Dwójki" zwrócił uwagę na metaforyczne znaczenie czasu, w którym obserwujemy głównego bohatera słuchowiska oraz mówił o znaczeniu morza w tekstach Becketta. Premiera słuchowiska "Popioły" - w sobotę (2.11) w godz. 19.00-20.00.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Paweł Siwek
Gość: Antoni Libera (prozaik, tłumacz, reżyser teatralny)
Data emisji: 31.10.2019
Godzina emisji: 8.30
bch/pg