"Maria nie żyje". Jak wygląda bez nas świat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 12:40
- Inspiracją było tu opowiadanie Weroniki Murek. Wybrałam swoją optykę, napisałam adaptację, pomysł na bohaterkę, która popełniła samobójstwo, ale dostaje jeszcze czas, przygląda się światu - mówiła Martyna Majewska o swoim filmie "Maria nie żyje”.
Audio
  • Martyna Majewska o swoim filmie "Maria nie żyje” (Poranek Dwójki)
Maria nie żyje
"Maria nie żyje"Foto: Mariusz Biernacki/mat. promocyjne

Jan Komasa 1200.jpg
Jan Komasa: Tribeca dała "Hejterowi" drugie życie

Fabuła Martyny Majewskiej będzie jednym z filmów pokazywanych podczas 60. odsłony Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jak opowiadała twórczyni filmu, przy jego powstaniu pomogło jej doświadczenie teatralne. - W teatrze bardzo dużo pracuje się z metaforą, z tworzeniem światów na pograniczu, symbolicznych. To jest mój debiut filmowy, a w teatrze mam za sobą już wiele spektakli - tłumaczyła reżyserka.

Jak jednak pokazać w filmie ów stan bycia pomiędzy czy też już "z drugiej strony"? - Paradoksalnie staramy się to opowiadać językiem realistycznym. Ona chodzi, działa, rozmawia. Wszystkim, co świadczy o tej śmierci, o tym oddzieleniu, są emocje. To, co się rozgrywa w dialogu - mówiła Martyna Majewska. Jak podkreślała, "nie lubi sentymentalizować". - Mam nadzieję, że nasz film ma również tę iskrę ironii, poczucia humoru, takiego rodzaju języka, który nie tylko sentymentalizuje, wyraża tęsknotę za drugim człowiekiem, za porozumieniem i kontaktem, ale patrzy na to z szerszej perspektywy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Martyna Majewska (reżyserka)

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 9.30


Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek Dwójka FILM
Czytaj także

"Pollywood". Wschodnioeuropejskie korzenie założycieli Fabryki Snów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:00
- W tych historiach jest poczucie brania udziału w przygodzie, która nie wiadomo, jak się skończy. To, że założyli hollywoodzkie studia, to był efekt decyzji, by się nie poddawać – podkreślał w Dwójce Paweł Ferdek, twórca dokumentu "Pollywood". Ten film to opowieść o pochodzących z terenów dawnej Rzeczypospolitej budowniczych amerykańskiego przemysłu filmowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestiariusz. Zwierzęta". Zwierzęca natura i ludowe przekazy w książce Witolda Vargasa

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:24
Najnowsza książka Witolda Vargasa to kontynuacja popularnych "Bestiariuszy słowiańskich". Autor wskrzesza w niej dawne legendy i rytuały, aby pokazać, jak nasi przodkowie odnosili się do zwierząt, towarzyszących człowiekowi od zarania dziejów. Opowiedział o tym w sobotnim "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń