Na jednym ze zdjęć Olgi Budzan widać pająka zrobionego nie z bibuły i słomy, a z plastyku. Artystka zastanawiała się na ile tradycyjne są proponowane przez nią pająki i zabawki. Czy to już współczesna inspiracja kulturą ludową, czy adaptacja tejże do współczesnych warunków? Czy w dzisiejszym świecie mamy jeszcze szansę na ścisłe trzymanie się zasad plastyki obrzędowej sprzed przeszło stu lat?
- Chyba duch tej tradycji jest tu najważniejszy. Korzystanie z tego, co mamy pod ręką - konstatował Piotr Kędziorek.
Zajęcia będą trwały raptem godzinę. Ale Olga Budzan wierzy, że będą jedynie przyczynkiem do rozwijania twórczej pasji małych i dużych plastyków.
- Jeśli pojedziemy na Litwę, Łotwę czy do Estonii, zobaczymy pająki wszędzie! Są trochę surowsze od naszych. Ale Litwini, Łotysze, Estończycy są dumni ze swoich pająków. I byłoby wspaniale, jakby Polacy tez byli – marzyła artystka.
Przypominamy, że warsztaty Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbywają się online, na platformie zoom, zatem szansę na skorzystanie z nich mają nie tylko mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska! Wystarczy wejść na stronę mnwr.pl i wypełnić kartę zgłoszeniową.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Olga Budzan
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 8.25