08:22 Dwójka 2021_04_19 Poranek Dwójki Bratkowski.mp3 Maciej Wierzyński wspomina Stefana Bratkowskiego (Poranek Dwójki)
W wieku 86 lat odszedł Stefan Bratkowski, postać bardzo ważna dla powojennego dziennikarstwa polskiego. W "Poranku Dwójki" wspominał go Maciej Wierzyński, dziennikarz.
Był dziennikarzem, prawnikiem i publicystą. W latach 50. pracował w tygodniku "Po Prostu", a w latach 1970-73 był redaktorem "Życia i Nowoczesności". W 1978 roku zainicjował konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość". W 1980 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Nie żyje Stefan Bratkowski. Były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich miał 86 lat
Wspomnienie Macieja Wierzyńskiego
- Stefana wybrali na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy i on uczynił z tego stowarzyszenie ludzi, którzy chcieli, żeby prasa służyła informowaniu, a nie propagandzie. To był wieczny optymista, chciał zawsze nie burzyć, tylko coś budować. Uważał, że nigdy nie należy rezygnować, tylko wykorzystywać każdą okazję. W każdą szparę się wpychać - mówił w Dwójce Maciej Wierzyński.
- Stefan był też pionierem informatyzacji. W latach 70. napisał podręcznik programowania. Robił też gazetę mówioną razem ze swoją żoną i ona się nielegalnie na kasetach rozchodziła. On nigdy nie załamywał rąk. To był jeden z najbardziej niezwykłych ludzi, jakich na swojej drodze spotkałem - dodał.
Biografia dziennikarza
Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 roku we Wrocławiu. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem. W latach 1980–1990 był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w latach 1991–1992 prezesem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Pełnił także funkcje przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Objął tę funkcję ponownie po legalizacji Stowarzyszenia w 1989 roku, a w roku 1990 został jego prezesem honorowym. W 1991 roku brał udział w założeniu Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Był też członkiem Rady Programowej i Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy.
W 1988 roku Stefan Bratkowski wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu.
W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
***
Rozmawiała: Anna Lisiecka
Gość: Maciej Wierzyński (dziennikarz)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 8.10
Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.
nk