Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału
Zwiedzanie tradycyjne i online oraz "spacer z kulturą", czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu czekają na gości powracającej po rocznej przerwie stołecznej Nocy Muzeów. Obejrzeć będzie można nie tylko muzealne wystawy, ale także zakątki na co dzień niedostępne dla zwiedzających.
Czytaj także:
Warszawska Noc Muzeów powraca już w sobotę po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Swój udział potwierdziło 180 placówek.
Jednym z gościem audycji "Weekend Kulturalny" był Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, który opowiedział o atrakcjach czekających na zwiedzających.
22:30 [PR24] PR24 (mp3) 14 maj_2021_05_14-23-35-02.for_media.mp3 Sławomir Majcher i Andrzej Rumianowski o Nocy Muzeów w Warszawie (Weekend Kulturalny/PR24)
- To będzie noc cudów, ale cudów, które będą się działy w Centrum Olimpijskim, w Muzeum Sportu i Turystyki i w naszym sąsiedztwie. To będą cuda polegające na spotkaniach z wybitnymi sportowcami i ich dyscyplinami - mówił.
- Przed Centrum Olimpijskim, przed naszym muzeum będą ustawione tory łucznicze. Tam będziemy mogli - w bezpieczny sposób, pod okiem instruktorów, m.in. mistrza Polski w łucznictwie Norberta Kopczyńskiego - spróbować swoich sił, swojej celności. Zaczynamy o godz. 17.00. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w bezpiecznym strzelaniu do tarczy - podkreślił Sławomir Majcher.
Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki zapowiedział również inne atrakcje. - Dla tych, którzy potrzebują więcej adrenaliny, będzie możliwość wejścia na matę i zmierzenia się z zapaśnikami. Naszym gościem, takim narratorem tej ciężkiej atletyki będzie Andrzej Supron - nazywany profesorem, królem zapasów, wielokrotny mistrz Polski i świata, wicemistrz olimpijski. Będą jego uczniowie, którzy pokażą nam podstawowe chwyty, rzuty - zapowiadał.
"Muzeum Jazzu powstało z miłości do tego gatunku"
Gościem audycji był również Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda w Warszawie. Opowiedział on o idei Fundacji Muzeum Jazzu. - Oczywiście, Muzeum Jazzu powstało z miłości do tego gatunku. Jest satysfakcja, jest przyjemność, jest miłość. [...] Odczarujmy jednak tę nazwę. Aby instytucję nazwać "muzeum" musi mieć ona ekspozycję stałą i być wliczona do rejestru muzeów. Na razie jesteśmy na drodze do stworzenia Muzeum Jazzu - zaznaczył.
- Jazz jest sztuką, a sztuka rozwija się najbardziej wtedy, kiedy ma wroga. Jazz takiego wroga miał. Po wojnie nastąpiła eksplozja muzyki jazzowej - rok 1946, 1947... Miłośnicy jazzu ubóstwiali wolność - dodał.
***
Tytuł audycji: "Weekend Kulturalny"
Prowadziła: Maja Kluczyńska
Goście: Sławomir Majcher (dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Andrzej Rumianowski (prezes Muzeum Jazzu w Warszawie)
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 23.35
PR24/PAP
pb