Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 10:00
"Maria majaczyła i raz po raz zapadała w niespokojny sen. Obsesyjnie myślała o krwi i mięsie reniferów. Nie jadła od dwunastu godzin, a jej ciało pożerał syberyjski ziąb". Ale przecież od zawsze wiedziała, jak to jest być zdaną tylko na siebie. Na początku XX wieku uważano, że istnieją rzeczy, „których kobieta wiedzieć nie powinna”. Podczas gdy mężczyźni antropolodzy dostawali czeki i ruszali w drogę, Maria Czaplicka i inne oksfordzkie badaczki musiały przechodzić upokarzające procedury i walczyć o każdy grosz.
Audio
  • Aleksandra Kamińska o książce "Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii" (Poranek Dwójki)
Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii
Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii Foto: mat. pras. /NAC

A jednak pięć odważnych kobiet znalazło w sobie siłę, by rzucić wyzwanie nieznanym lądom i ograniczeniom, które stawiały ich czasy. Katherine Routledge zleciła budowę statku i pożeglowała na Wyspę Wielkanocną. Beatrice Blackwood filmowała wojowników z Nowej Gwinei. Barbara Freire-Marreco zamieszkała w indiańskich pueblos, a Winifred Blackman rzucała się z aparatem w wir krwawych bójek w Egipcie. Ich historie poznajemy w książce Frances Larson "Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii". O tej niezwykle ciekawej publikacji rozmawialiśmy z jej tłumaczką Aleksandrą Kamińską.


Stanisław Bojarczuk - polski poeta chłopski, autor ok. 1000 sonetów, samouk żył na przełomie XIX i XX wieku, w biedzie, prowadząc z żoną małe gospodarstwo i wychowując synów. Jest autorem wiersza „Wesele”, w którym krok po kroku opisał obrzęd przejścia z panny i kawalera w gospodynię i gospodarza. M.in, na ten wiersz szczególną uwagę zwróciła Basia Derlak z Chłopcy Kontra Basia, i do wierszy Bojarczuka razem z Agą Derlak stworzyli PŁYTĘ EP "Bojarczuk - Wesele”! O niej mówiliśmy w audycji.

W poniedziałek 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To właśnie 12 i 13 lipca 1943 roku wojska hitlerowskie dokonały pacyfikacji podkieleckiej wsi Michniów, zabijając ponad 200 osób. Dziś w Michniowie koło Kielc działa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. O tragicznych, wojennych losach mieszkańców Michniowa i innych polskich wsi, a także o działalności Mauzoleum, opowiadała jego kierowniczka - Ewa Kołomańska.


Posłuchaj
05:22 [i] 10.07 Ewa Kołomańska - MICHNIÓW mp3.mp3 Ewa Kołomańska zaprasza Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (Poranek Dwójki)

- Wieś polska była pacyfikowana od pierwszych dni drugiej wojny światowej, niszczona nie tylko poprzez działania wojennej, ale i przez szeregowe oddziały frontowe. Wieś w ogóle nie stawiała oporu, mieszkańcy nie brali udziału w walkach, ale jednostki frontowe po prostu niszczyły wsie - paliły je, mordowały mieszkańców - mówiła Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Największe pacyfikacje miały miejsce w 1943 roku, na Zamojszczyźnie i w Kieleckiem, były związane z działalnością oddziałów partyzanckich, ale przyczyn był dużo. - Pomoc partyzantom, ratowanie Żydów, niedostarczanie kontyngentów - wyliczała Kołomańska - za to wszystko mieszkańcy wsi byli wysyłani do obozów koncentracyjnych, na roboty przymusowe, do więzień. 

Jak mówiła, około 800 miejscowości było szczególnie represjonowanych w czasie drugiej wojny światowej, zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego, oddziały UPA czy lokalnych nacjonalistów. Dlaczego Michniów jest w tym kontekście symboliczny?

Ta wioska w Górach Świętokrzyskich stała się symbolem męczeństwa chłopów polskich podczas II wojny światowej, skala zbrodni tam rozegranych symbolizuje wszystkie wsie, gdzie upamiętniono zbrodnie dokonane przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 roku. Stąd to właśnie tam powstało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które upamiętnia represje, jakie dokonali Niemcy, Rosjanie i Ukraińcy na wsiach polskich w granicach II RP. 

- Budujemy narrację od najważniejszego miejsca mauzoleum, Mogiły Pomordowanych, potem prezentujemy historię przedwojennych miejscowości, przestrzeń opanowaną przez okupantów niemieckich i sowieckich, roboty przymusowe, grabież ekonomiczną miejscowości, system kontyngentów, a także reakcje na nie i postawy Polaków: opór wobec wynarodowiania, tajne nauczanie, opór cywilny i zbrojny - mówiła Kołomańska o tej surowej, zbudowanej z drewna, metalu i betonu przestrzeni, przy których stoją krzyże pamięci. 

Katarzyna Dudziak zapraszała na IV Śląski Tabor w Ornontowicach 2021. Wydarzenie potrwa 31 lipca i 1 sierpnia 2021. "Tabor to zawsze spotkanie – przede wszystkim z muzyką, tańcem i śpiewem. Ale również z obyczajami, historią, z własnymi zainteresowaniami, z pasją innych ludzi. Hasło czwartego taboru to: Polifonia Śląska- wielogłos, wielopłaszczyznowość, różnorodność, którą poznacie na warsztatach i podczas koncertów 31.07, a 1.08 specjalny blok warsztatowo - teatralny dla dzieci pt. Mały Tabor" - zapowiada organizatorka.


Posłuchaj
08:51 _PR2_AAC 2021_07_10-08-13-29 kasia dudziak.mp3 Kasia Dudziak IV Śląski Tabor w Ornontowicach 2021 (Poranek Dwójki)

Izabela Gazek ze Stacji Kultury Kurpie zapraszała na wydarzenie "Pociąg do tradycji: Kurpie i szlachta".


Posłuchaj
06:23 _PR2_AAC 2021_07_10-08-37-47.mp3 Pociąg do tradycji: Kurpie i szlachta (Poranek Dwójka)

W naszym cyklu poświęconym mniejszościom etnicznym i narodowym w Polsce "Mikrozbliżenia" słuchaliśmy o Białorusinach. W drugim odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" gościem Mariany Kril była Alicja Pietruczuk - dziennikarka Polskiego Radia Białystok, przedstawicielka mniejszości białoruskiej w Polsce. Białorusini są mniejszością narodową tradycyjnie zamieszkałą na południowo-wschodnich terenach województwa podlaskiego. W Polsce jest kilka organizacji pozarządowych, skupiających Białorusinów, są również media białoruskojęzyczne, festiwale, zespoły. Rodzinna historia i wyznaczniki białoruskości naszej dzisiejszej bohaterki Alicji Pietruczuk są bardzo związane z terenem Puszczy Białowieskiej i tradycjami wsi, gdzie ona dorastała i odkrywała rodzimą kulturę.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 10.07.2021

Godzina emisji: 7.00