Hasior i Rząsa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 11:03
Wystawa rzeźb Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz Przegląd Filmów Fińskich w Warszawie.
Audio

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wernisażu wystawy "Razem oglądaliśmy te drzewa. Antoni Rząsa w Galerii Władysława Hasiora". W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Zakopane było jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Polski. W tym czasie działało tu dwóch wybitnych rzeźbiarzy: Antoni Rząsa i Władysław Hasior. W latach 1948-1952 uczęszczali oni do jednej klasy w otwartej na nowo przez Antoniego Kenara szkole artystycznej w Zakopanem. Po paru latach spotkali się w tejże szkole jako pedagodzy. Choć każdy z nich podążał własną drogą twórczą, łączyły ich pasja i praca. Wystawa-wizyta rzeźb Antoniego Rząsy w Galerii Władysława Hasiora jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ mieli na siebie nawzajem ci dwaj niezwykli artyści. Hasior "wyfrunął" w świat, a Rząsa, namówiony przez profesora Kenara, został w szkole, zmieniając się z ucznia w nauczyciela. O tej wystawie rozmawialiśmy z Marcinem Rząsą - synem rzeźbiarza.

Zaprosimy Państwa również na Przegląd Filmów Fińskich , który rozpocznie się 14 grudnia w warszawskim kinie Muranów. Pomimo tradycji sięgającej 1896 roku, kino fińskie nie odczekało się należytego zainteresowania. O tym, że warto poświęcić mu więcje uwagi przekonywała Iza Wierzbińska, organizatorka przeglądu.

Gospodarzem audycji był Marcin Pesta.

Czytaj także

Filmy tak złe, że aż piękne

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 10:29
– To taka ciemna strona księżyca kinematografii. Te filmy nic nie dają, oprócz dobrego humoru – mówi pomysłodawca przeglądu "Najgorsze filmy świata".
rozwiń zwiń