"Dziewięciu z Wujka". Koncert NOSPR w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 11:00
- Kompozycja Piotra Mossa, "Stabat Mater" Szymanowskiego oraz Eugeniusza Knapika Pieśń "Gdy..." – te utwory łączy atmosfera hołdu, zadumy i zatrzymania - mówił Łukasz Borowicz o programie koncertu "Dziewięciu z Wujka", który zagrał m.in. wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" (15.12).
Mija kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek w Katowicach.
Mija kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w kopalni "Wujek" w Katowicach. Foto: Shutterstock/SaskiaAcht
  • Mija 40. rocznica pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek", podczas której zginęło 9 protestujących.
  • NOSPR wykona specjalny koncert "Dziewięciu z Wujka", aby upamiętnić bohaterstwo i ofiarę górników.
  • W trakcie koncertu, pod dyr. Łukasza Borowicza, zabrzmią utwory Eugeniusza Knapika, Piotra Mossa i Karola Szymanowskiego.

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Tragiczna rocznica

16 grudnia 1981 roku ZOMO, milicja i wojsko przystąpiły do ataku na górników strajkujących na terenie kopalni "Wujek" w Katowicach. W trakcie pacyfikacji kilkudziesięciu protestujących zostało rannych, a dziewięciu zginęło. Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk, Zenon Zając - tak wyglądał bilans tej krwawej pacyfikacjiNajmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

Wyjątkowy koncert pamięci ofiar pacyfikacji 

W 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wykona specjalny koncert "Dziewięciu z Wujka", aby upamiętnić bohaterstwo i ofiarę górników w trakcie tych tragicznych wydarzeń.

- Rozpoczniemy od utworu prof. Eugeniusza Knapika Pieśń "Gdy". Powoli rozwijająca się, gęsta tkanka dźwiękowa; gęsta, ale z bardzo pięknie nasilającym się eufonicznym brzmieniem. Później przejdziemy do utworu Piotra Mossa Tren pamięci zabitych górników z kopalni Wujek na 9 wiolonczel, orkiestrę symfoniczną i orkiestrę dętą - zdradził Łukasz Borowicz. - To bardzo ważne, że będą połączone dwie orkiestry: NOSPR i Orkiestra Polskiej Grupy Górniczej KWK Wujek - dodał.

Na scenie i na balkonie. Połączenie orkiestry radiowej i górniczej 

Łukasz Borowicz wyjaśnił, że połączenie obu orkiestr - Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na scenie oraz Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej KWK Wujek na balkonie - ma wprowadzić w trakcie koncertu podniosły i żałobny nastrój. - Zderzymy to z typowym dla języka muzycznego Piotra Mossa tragizmem. Ale jednocześnie ta muzyka, przypływająca z balkonu, niemalże tonalna, jest charakterystyczna dla opowieści epickich o historii XX w. w muzyce. I ten rodzaj muzycznego komentowania historii wydaje mi się znaczący i przemawiający do publiczności.

Chór Polskiego Radia i Camerata Silesia 

Oprócz kompozycji Eugeniusza Knapika i Piotra Mossa usłyszeliśmy też Stabat Mater Karola Szymanowskiego na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. Gość audycji zauważył, że to dzieło pojawi się w nowej wersji, ponieważ partię altów wykona kontratenor. - Ten utwór jest otwarty na taką interpretację i bardzo jestem ciekaw, jak publiczność ją odbierze. W przypadku takich arcydzieł, jak Stabat Mater, jednego z najlepszych utworów w historii muzyki, mamy do czynienia z sytuacją, w której jesteśmy bardzo przywiązani do pewnych interpretacji. Ale ten utwór możemy poznawać jeszcze z innych perspektyw - podkreślił Łukasz Borowicz.

Na scenie usłyszeliśmy również Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata SilesiaChór Polskiego Radia oraz solistów: Aleksandrę Kubas-Kruk (sopran), Jana Jakuba Monowida (alt) i Sebastiana Szumskiego (baryton). 


Posłuchaj
10:42 Poranek Dwójki 15.12.2021 Borowicz.mp3 Łukasz Borowicz o koncercie NOSPR w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" (Poranek Dwójki)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Łukasz Borowicz: Bergson jest almanachem muzycznej Europy swojego czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:00
- Można powiedzieć, że Michał Bergson jest prototypem dwudziestowiecznych kompozytorów kameleonów, którzy próbują różnych stylów i różnych podejść - mówił dyrygent Łukasz Borowicz w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego mają pierwiastek boskiej ciszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
- Profesor mówił, że "opuszczając awangardę, znowu był w awangardzie". To się przekłada na wspaniałe dzieła chóralne, kameralne, na szczególne traktowanie instrumentów, szukanie nowych barw - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń