IPN apeluje o dekomunizację przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 14:35
- Jak można dziękować żołnierzom armii sowieckiej za tzw. wyzwolenie Polski, kiedy wraz z tym mieliśmy do czynienia z gwałtami, barbarzyństwem, okrucieństwem - mówił w Dwójce rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Leśkiewicz. Prezes IPN zaapelował w ostatnich dniach do samorządów o pilną dekomunizację polskiej przestrzeni publicznej.
Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej na Starym Rynku w Łowiczu został usunięty w 1991 roku
Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej na Starym Rynku w Łowiczu został usunięty w 1991 rokuFoto: NAC

Apel prezesa IPN

Apeluję do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie. Instytut Pamięci Narodowej służy pomocą w weryfikacji nazw ulic, placów itp. podlegających zmianie zgodnie z obowiązującym prawem - napisał w apelu dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Ustawa z 2016 roku stanowi, że władze gmin są zobowiązane dokonać zmian nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne. 

Symbole sowieckie ciągle obecne

- Zostały takie nazwy czy pomniki. Symbolika postkomunistyczna nadal jest widoczna w polskiej przestrzeni publicznej - mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN. - Stąd apel prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, przede wszystkim do władz samorządowych, aby wykorzystać moment i tę lekcję, w ramach której wszyscy jesteśmy w tej chwili, obserwując to, co się dzieje na Ukrainie. 

Czytaj także:

Według danych zebranych przez IPN udało się już zmienić blisko 1800 nazw ulic w całej Polsce i usunąć kilkaset innych upamiętnień komunistycznych. Wiele jednak wciąż pozostaje w przestrzeni publicznej, czego przykładem może być Aleksandrów Łódzki czy Dąbrowa Górnicza, gdzie niezmiennie stoją pomniki gloryfikujące Armię Czerwoną. - Tych miejscowości jest jeszcze całkiem sporo - podkreślił nasz gość. - W to miejsce powinny pojawić się upamiętnienia prawdziwych polskich bohaterów.


Posłuchaj
12:53 Poranek Dwójki 14 marzec 2022 09_35_05.mp3 Rozmowa o oświadczeniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN)

Data emisji: 14.03.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Rafał Leśkiewicz: Przystanek Historia to cyfrowe miejsce spotkań z historią

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 09:08
- Nieprzypadkowo nazwa portalu nawiązuje do stacjonarnych miejsc spotkań i aktywności Instytutu Pamięci Narodowej. Budujemy markę pod nazwą Przystanek Historia, a od pewnego czasu obserwowaliśmy, że istnieje potrzeba udostępnienia szerszemu gronu odbiorców treści historycznych - mówił w Dwójce redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Echa Katynia" - jednostka w zderzeniu z totalitaryzmem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:49
- Chcielibyśmy, dzięki temu festiwalowi zaprezentować w jaki sposób systemy totalitarne wpływają na życie ludzi, narodów, jednostek w zderzeniu z totalitaryzmem - mówił w Dwójce Karol Litwin, zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN zapowiadając II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia".
rozwiń zwiń