Pierwsze z nich – Hybryda Kultur Festiwal (to już III edycja wydarzenia) rozpocznie się dziś – 30 lipca! Jak piszą organizatorzy: „Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Misją projektu jest promowanie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki, w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych”. Na scenie wydarzenia staną zarówno wiernie odtwarzające muzykę tradycyjna śpiewaczki zespołu Dziczka, jak i muzycy, dla których jest ona punktem wyjścia do własnej ekspresji – Dikanda czy T/Aboret.
- Niestety mieliśmy 2 lata przerwy, covidowe kwarantanny dosięgły i nas. Tegoroczny festiwal rozpoczniemy autorskim projektem Oli Turkiewicz, która jest także dyrektorką festiwalu. Jej projekt „Autochtonka” do tej pory był dostępny jedynie w internecie – mówił Jacek Górski Wiejski prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.
Hybryda Kultur Festiwal 2022, plakat
Niedziela, 31 lipca, to czas na kolejną, ósmą, odsłonę „Projektu Arboretum”. Tym razem pod tytułem „Gołdapś”.
- Nazwaliśmy ten koncert gwarowo – zdradził Górski. – To będzie nasz autorski koncert, poprzedzony warsztatami tańca ludowego i zakończony potańcówką. Tu mamy problem z utworami źródłowymi. Niestety, Kolberg nie dotarł na te ziemie. Będziemy musieli wykorzystać muzykę Mazur Garbatych, okolic Margrabowej, Ełku, ale i dawnych pierwotnych ludów zamieszkujących Mazury Garbate. I tu perełka: słowa pieśni jaćwieskiej, którą plemię to miało śpiewać na początek lata, ku chwale słońca! „Chwała Tobie, Słońce”, tak go nazwaliśmy. Znaleźliśmy to w międzywojennym przekazie gwary filipowskiej, jako opowieść. Przywracamy go.
1 sierpnia, w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego usłyszymy Koncert Niepodległości – „Za naszą i Waszą wolność AD 2022”.
- To kompilacja koncertów, które miały wspólny mianownik: hasło Lelewela „za naszą i Waszą wolność”. Tym razem połączymy te punkty widzenia, ale dołączymy jeszcze jedną narrację: tocząca się od 2 lutego wojna za naszą granicą i współpraca Polaków i Ukraińców, ich ponowne braterstwo; ten koncert będzie poświęcony tym dobry relacjom polsko-ukraińskim – mówił Górski. – Do tej pory kończyliśmy na utworach z okresu stanu wojennego. Jeżeli chodzi o narrację, kończyła się ona na latach 80.-90. W tym roku odnosimy się do wojny, w którą jesteśmy pośrednio zaangażowani.
Wszystkie 3 wydarzenia odbędą się w Domu Kultury w Gołdapi. Startują o 18.00!
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Jacek Górski Wiejski
Data emisji: 30.07.2022
Godzina emisji: 9.15