Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. „Warszawę Singera tworzymy razem! I choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości” – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.
W tym roku, zgodnie z tradycją festiwalu, dominować będą: muzyka i teatr. Na publiczność czekają duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów oraz czytań performatywnych.
Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Warszawa Singera to spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną, ale warto zaznaczyć, że w tym roku Warszawa Singera odbywa się… nie tylko w Warszawie! Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze znalazły się Biłgoraj, Leoncin i Radzymin. To tam rozkwitały jego zainteresowanie literaturą i pierwsze próby pisarskie! „Pamiętamy o tym i dlatego również w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem edycji warszawskiej, pierwsze nuty żydowskie wybrzmią właśnie tam” – mówią organizatorzy.
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rozpoczął się w Biłgoraju już 12 sierpnia. W Warszawie ruszy 27.08. A czego mogą spodziewać się odwiedzający go, mówiła Gościni Poranka – Hanna Pałuba, dyrektorka ds. programowych Festiwalu.
Do tego w folkowym Poranku Dwójki:
- Relacja z African Beats Festival, który w zeszły weekend odbywał się w Kawęczynie pod Warszawą. To jedno z największych wydarzeń w Europie prezentujących muzykę i kulturę Afryki. Relacjonuje Olga Pawińska:
06:23 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-07-49-39.mp3 African Beats 2022 - relacja z festiwalu (Dwójka/Poranek Dwójki)
- Przenieśliśmy się na Pomorze Zachodnie. Stołczyn, z języka niemieckiego Stolzenhagen to trzynastowieczna, podszczecińska wieś, założona przez przybyły z Brandenburgii rycerski ród von Stolzenhagen. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1260 roku. Pomijając wiek XVII, rozwój miejscowości trwa nieprzerwanie. W drugiej połowie XIX wieku wraz z przeobrażeniami pobliskiego Szczecina, powiększeniu ulega zabudowa Stołczyna, który zbliża się do graniczących z nim wsi - do Kraśnicy i Glinek, aby na początku XX wieku utworzyć jeden organizm. Mimo połączenia, Stołczyn dalej posiadał charakter rolniczy, Kraśnica miała charakter przemysłowy, a Glinki były osadą rybacką. W późniejszych latach Stołczyn zaczął zatracać swój trójstronny charakter. Jaki wygląda obecny Stołczyn i jaki Stołczyn wyłania się z opowieści zawartych w książce „Stołczyńskie bajanie. Podania i legendy Stołczyna” dr Pauliny Romanowicz? Przenieśmy się do jednej z najbardziej wysuniętych na północ dzielnic Szczecina i stańmy przed kościołem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z założycielką bloga stolczyn.com, historyczką, archeolożką i prezeską Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna Forum dr Pauliną Romanowicz.
07:59 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-08-11-16.mp3 Książka "Stołczyńskie bajania" dr Pauliny Romanowicz (Dwójka/Poranek Dwójki)
- Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbywać się będzie od 25 do 28 sierpnia w Białymstoku. Festiwal świętuje 10 lat istnienia! Przed nami 20 wydarzeń kulturalnych w ciągu 4 dni. Impreza od lat promuje idee dialogu i tolerancji. A to jedynie festiwalowa pigułka tego co można będzie w Białymstoku od czwartku zobaczyć. W tle rozmowy słychać muzykę, która zabrzmi na Wschodzie Kultury. Festiwal zapowiadali dla nas: dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Na koniec ważna informacja: nie obowiązują rezerwacje i wejściówki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
05:14 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-08-40-52.mp3 Wschód Kultury / Inny Wymiar - 10-lecie festiwalu (Dwójka/Poranek Dwójki)
- 8 odcinek cyklu „Historia niewypłakana” Joszka Brody. Tym razem zabieramy Państwa do Gierałtowa. Ponadto 16 sierpnia na kanale youtube'owym IPN tv odbyła się retransmisja koncertu Joszka Brody „Dolny Śląsk”. Koncert ten zainaugurował projekt kulturalno-edukacyjny IPN „Historia niewypłakana”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia retransmisji koncertu.
- „Arcyświątkarz Wowro” to wystawa czasowa, czynna do 4 września w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prezentuje twórczość Jędrzeja Wowry – jednego z najpopularniejszych rzeźbiarzy ludowych okresu międzywojnia, nazywanym przez Emila Zegadłowicza „najszczerszym polskim artystą".
07:09 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_08_20-09-17-37.mp3 Wystawa Jędrzeja Wowry w Muzeum Śląskim (Dwójka/Poranek Dwójki)
Słuchaliśmy:
- 7.09 Samuel Coleridge-Taylor Petite Suite de Concert op. 77, III. Un sonnet d’amour, wyk. Chineke! Orchestra, Anthony Parnther (dyr.) (3:39) (utwór zapowiadający nową płytę)
- 7.15 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Polka Kimaka (4:04) (płyta poranka)
- 7.25 Felix Mendelssohn Kwartet smyczkowy op. 13 nr 2 a-moll, III. Intermezzo. Allegretto con moto – Allegro di molto, wyk. Danish String Quartet (5:15)
- 7.32 Shye Ben Tzur, Jonny Greenwood & The Rajasthan Express Junun Bass (3:18)
- 7.37 Wolfgang Amadeusz Mozart Aria „O Isis und Osiris” z opery „Czarodziejski flet”, wyk. Rosemary Standley (śpiew), Dom La Nena (wiolonczela) (2:38)
- 7.45 Giovanni Benedetto Platti Sonata wiolonczelowa nr 7 D-dur, I. Adagio, wyk. Abel Selaocoe (wiolonczela), Kadialy Kouyate (kora), Elizabeth Kenny (teorba), Fred Thomas (kontrabas) (3:31)
- 7.56 Ray Lema Chimères, wyk. Ray Lema (fortepian), Michel Alibo (kontrabas), Fredy Massamba (flet, śpiew), Jocelyn Mienniel (flet piccolo) (4:15)
- 8.02 Jan Sebastian Bach Preludium i Fuga C-dur BWV 846 z I tomu Das Wohltemperierte Klavier, wyk. Trevor Pinnock (klawesyn) (4:23)
- 8.09 Ghirardello da Firenze I’vo’bene, wyk. Sylvain Rifflet (saksofon), Verneri Pohjola (trąbka), Benjamin Flament (perkusja) (2:19)
- 8.19 Anouar Brahem Dance With Waves, wyk. Anouar Brahem (ud), Klaus Gesing (klarnet basowy), Björn Meyer (gitara basowa), Khaled Yassine (darbuka) (3:53)
- 8.28 Louis-Claude Daquin Le Coucou, wyk. Fazıl Say (fortepian) (1:51)
- 8:33 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Walc Iwaniaka (3:54)
- 8.45 Z Lasu Oj na bok, na bok, worohi (1:40)
- 8.56 Sidney Bechet Egyptian Fantasy, wyk. Vincent Peirani (akordeon), Emile Parisien (saksofon) (4:43)
- 9.08 Fryderyk Chopin Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65, II. Scherzo, wyk. I Giardini (5:24) Więcej w audycji „Letnia promenada” w sobotę, o 19:00 – XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” zaprasza Marcin Majchrowski
- 9.20 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego Polka z żydowskiej zabawy (5:03)
- 9.27 Sophia Jani Everybody was so young II, wyk. Kontai Ensemble (3:50)
- 9.38 Shura Lipovsky Morenica (3:25)
- 9.48 Alexandra Streliski Plus tôt, wyk. Lavinia Meijer (harfa) (2:40)
- 9.51 Georgs Pelēcis Flowering Jasmine, wyk. Kremerata Baltica, Gidon Kremer (skrzypce, dyr.) (6:48)
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Data emisji: 20.08.2022
Godzina emisji: 9.30