Ważne wydarzenie
Blisko 55 miejscowości, 150 księgarń z całej Polski i ponad 200 wydarzeń, a w nich spotkania autorskie, spacery, warsztaty, dyskusje, rozmowy z księgarzami i okazja do zapoznania się z unikatowymi propozycjami na rynku literackim. Przed nami 4. edycja Nocy Księgarń. Gość audycji podkreśla, że jest to ważne wydarzenie.
- Jak wiemy z badań, które każdego roku przeprowadza Biblioteka Narodowa, w coraz większej ilości domów w Polsce w ogóle nie ma książek - tłumaczyła Anna Karczewska. - Możemy więc założyć, że są takie dzieci, które nie widziały książki poza szkołą.
W wydarzeniu, obok dużych miast, zaprezentują się także księgarnie w mniejszych ośrodkach miejskich. Te najczęściej łączą jednocześnie wiele funkcji: sklepu papierniczego, księgarni, antykwariatu i centrum kultury. - W takich miejscowościach to są niezwykle ważne punkty. Istotne jest, że robią warsztaty dla dzieci, zapraszają czasem całe klasy, a także robią wydarzenia dla całych rodzin - opowiada rzeczniczka imprezy. - To jest ogromna praca na rzecz czytelnictwa, za którą nikt im nie płaci. Robią to, bo mają taką misję.
Program "na bogato"
Program jest różnorodny i bardzo bogaty. Obok tematów związanych stricte z literaturą, podczas tej nocy odwiedzający mogą także liczyć na inne atrakcje.
- Na przykład joga w księgarni, sety DJ-skie, potańcówka dla młodszych czytelników, robienie zdrowych kulek mocy - zdradza gość audycji. - Będą także utwory Marii Konopnickiej w awangardowych interpretacjach, a nawet można będzie zobaczyć maszynę do pisania z 1876 roku, na której prawdopodobnie swoje dzieła pisał Mark Twain.
[źr. Facebook/Noc Księgarń]
Czytanie nie tylko na poważnie
Anna Karczewska zapowiada, że muzyka tej nocy w księgarniach będzie wszechobecna. Zaplanowano wiele koncertów, występów, "dogrywanek" do książek, a nawet potańcówek. - Jako że jest to impreza, niektóre księgarnie podchodzą do tego dosłownie. Bardzo nas to cieszy, bo chcemy pokazać, że czytanie książek nie jest czynnością osobniczą i nie trzeba tego robić na bardzo poważnie - tłumaczy gość audycji. - Możemy się przy tym świetnie bawić, bo czytanie książek to naprawdę dobra zabawa. Chcemy ściągnąć ludzi do księgarń.
Istotą wydarzenia jest także pokazanie, że książki możemy kupować nie tylko w internecie. Możemy to zrobić w miejscu, gdzie możemy także liczyć na poradę. Wizyta w księgarniach jest także okazją do spotkania innych czytelników.
11:30 Dwójka/Poranek Dwójki - Noc Księgarń 04.10.2022.mp3 O programie 4. edycji Nocy Księgarń opowiada Anna Karczewska, rzeczniczka wydarzenia (Poranek Dwójki/Dwójka)
Komiksy to też czytanie
- W Polsce jest tak, że dzieciaki kojarzą książki z przymusem, z listą lektur, ze szkołą i znojem - zauważa Anna Karczewska. - My chcemy pokazać, że czytanie książek to jest zabawa i to jest fajne. Coś, co odpręża, daje frajdę i daje pretekst do rozmowy z drugim człowiekiem. Nie wszyscy muszą od razu czytać "Lalkę" Prusa, można czytać na początek komiksy i to też jest super.
4. edycja Nocy Księgarń już 7 października w całej Polsce.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Anna Karczewska (rzeczniczka Nocy Księgarń)
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 8.35
aw/kor