Mijający czas liczą też członkowie Woda na Młyn, którzy przygotowują się do obchodów 10-lecia! O tym, w rozmowie wokół nadchodzącego karnawału oraz koncertu noworocznego Warszawa: Koncert noworoczny: TAŃCE ODZYSKANE | TAŃCE UZYSKANE - WODA NA MŁYN opowie Mariusz Żwierko!
Do tego w sylwestrowej audycji:
- 7:50 Zaproszenie na Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych 'Dobrze, żeś się Jezu pod Giewontem zrodził" w Zakopanem. Od 24 grudnia, od Wigilii, w zakopiańskich kościołach rozbrzmiewają koncerty najpiękniejszych kolęd i pastorałek, wydarzeni otwarte dla wszystkich, którzy chcą weselić się przy utworach ogólnopolskiej sceny tradycyjnej i rozrywkowej. - Staramy się zachęcić wszystkich, którzy chcą posłuchać pięknych kolęd - mówiła organizatorka festiwalu Joanna Staszak - 14 lat temu, gdy zaczynaliśmy festiwal, były cztery główne koncerty, w tym roku jest ponad 15. To zarówno zespoły z całej Polski, jak i nasze góralskie, podhalańskie, ale także pierwszy raz w tym roku mieliśmy koncert międzynarodowy, Polaków, Gruzinów i Słowaków i na pewno ten wątek będziemy podtrzymywać!
Festiwal jest otwarty dla wszystkich, do udziału zaproszone są wszystkie zespoły z Podhala, i tradycyjnie potrwa do 2 lutego, czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Na uczestników czeka moc wrażeń i atrakcji, no i oczywiście tradycyjne przekonywanie, że naprawdę Jezus właśnie pod Giewontem się urodził.
Plakat festiwalu
05:15 [i] koledy3112.mp3 Zakopane kolęduje! Materiał Moniki Gigier
- 8:10 Podsumowanie projektu badawczego "Śladami ks. Sierakowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie". Jak zmieniły się obrzędy i rytuały na Kielecczyźnie – między innymi to sprawdzili badacze z Muzeum Wsi Kieleckiej. Realizowali projekt zatytułowany „Śladami ks. Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie”. Środki na realizację projektu przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Materiał przygotowała Dorota Klusek z Radia Kielce.
- 8:35 Zapowiedź III odsłony Wojewódzkiego Przeglądu Dunajów i Dawnych Kolęd Życzących z terenu województwa lubelskiego „LUBELSZCZYZNA DUNAJUJE”, który organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej. Wydarzenie odbędzie się 15 stycznia 2023 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej - rozmowa z Wiesławą Kubów
- 8:50 Podsumowanie cyklu "To było tak..." - dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK o narracji ludowej i jej współczesnych przeobrażeniach. W ciągu 14 sobót przybliżaliśmy Państwu narracje ludowe i twórczość oralną z różnych stron Polski. Usłyszeliśmy opowieści ludowe z różnych stron Polski, w tym opowieści mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę. Usłyszeliśmy gwary i języki, którymi posługują się mniejszości żyjące w Polsce. Poznaliśmy bajki ludowe, gawędy, podania lokalne i legendy przekazane przez bajarzy ludowych i współczesnych, którzy zabrali nas w świat swoich opowieści. Dziś zastanowimy się nad zmianami i przeobrażeniami narracji ludowej. Przyjrzymy się także współczesnym przejawom oralności w tradycji ludowej i nowym kierunkom wytyczonym przez zmieniającą się tradycję.
- 9:10 Rozmowa wokół książki "Nie zmarnowałam życia. Biografia Alicji Haszczak" autorstwa Jolanty Danak-Gajdy. O życiu i twórczości Alicji Haszczak - wybitnej choreografki, znawczyni folkloru i pedagożki mówią jej współpracownicy i sama 92-letnia Alicja Haszczak.
70-lecie pracy twórczej obchodziła w mijającym roku znana w kraju i za granicą rzeszowska etnochoreografka Alicja Haszczak. Laureatka m.in. Nagrody Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Benefis artystki odbył się 9 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i połączony był z promocją jej biografii, którą napisała Jolanta Danak-Gajda. Biografię Alicji Haszczak wydał Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Książka zawiera wiele anegdot z życia choreografki, jest bogato ilustrowana. Autorka Jolanta Danak-Gajda ma jeden egzemplarz dla naszych słuchaczy…
PLAYLISTA
- Antonio Vivaldi Koncert na mandolinę i smyczki C-dur RV 425, I. Allegro, wyk. Avi Avital (mandolina), Venice Baroque Orchestra
- Wesołe Mazurki z Pragi, WoWaKin, Justyna Piernik Panie gospodarzu masz w domu gości / Z narodzenia Pana
- Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra Djelem Djelem
- Bjorn Kare Odde, Elin Marie Christensen, Ida Malene Christensen Vals til fjells
- Henry Purcell Bonduca Z. 574, IV. Aria, aranż. na orkiestrę barokową i saksofon, wyk. Asya Fateyeva (saksofon), Lautten Compagney, Wolfgang Katschner
- Kaja i Janusz Prusinowscy Weselcie się ludzie
- Slavic Soul Party! Opa Cupa
- Irving Berlin, How Deep Is The Ocean śpiewa Ella Fitzgerald z Orkiestrą Paula Westona Hollywood Bowl, Los Angeles, August 1958 live!
- Tęgie Chłopy Tango Rakieta
- Min Yao, Yi Wen I Love Cha Cha Grace Chen
- Ibrahim Maalouf Le grand voyage Ibrahim Maalouf Haidouti Orkestar
- Bronisław Horowicz Kiedy będziesz zakochany Mała Orkiestra Dancingowa
- Joszko Broda Na dunaj
- Quantic & El Buho Cumbia Sobre El Mar
- The King’s Singers O Little Town of Bethlehem
- Stanisław Ferszko Gdy odejdziesz Mała Orkiestra Dancingowa
- Janusz Prusinowski Kompania Mój Boże kochany
- Cmolaskie Chłopoki Wściekła polka
- Pallett Waltz no. 1
- Fanfare Ciocarlia Asfalt Tango
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 31.12.2022
Godzina emisji: 7.00-10.00