Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 21:11
Historia tysiąca lat obecności Żydów w Krakowie wreszcie doczekała się godnej publikacji. „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich” to tysiąc lat historii żydowskiej społeczności Krakowa – w jednej książce. Monografia, na którą Kraków czekał od pokoleń.
Audio
  • O książce "Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich" (Poranek Dwójki)
Okładka książki Nie tylko kroke... i stara fotografia Żyda czytającego gazetę, Kraków, 1933
Okładka książki "Nie tylko kroke..." i stara fotografia Żyda czytającego gazetę, Kraków, 1933Foto: mat. promocyjne/NAC

Szczycimy się faktem, że uciekający z całej Europy przed prześladowaniami Żydzi znaleźli schronienie w Polsce – w Po-lin, „miejscu, w którym mogli odpocząć”. Ale co poza tym wiemy o historii Żydów w jednym z pierwszych miejsc ich osadnictwa, w Krakowie? Monumentalna i jednocześnie wciągająca opowieść o krakowskiej społeczności żydowskiej wypełnia białą plamę w polskiej historiografii.

W obszernej i ilustrowanej pracy autorzy prowadzą czytelnika przez żydowskie dzieje począwszy od średniowiecza i pierwszych przybywających do Krakowa grup Żydów. Wyjaśniają powody przenosin do Kazimierza, opisują rozwój żydowskiego Krakowa w „złotym wieku” ery Jagiellonów, udział Żydów w polskim ruchu narodowym czasów rozbiorów i ich rolę w odrodzeniu Polski. Gwar krakowskich ulic był przez stulecia niepowtarzalną polifonią jidysz, hebrajskiego i polskiego. Temu, jak umilkł, poświęcone są rozdziały dotyczące czasu Zagłady. Monografię kończy część odnosząca się do odrodzenia życia żydowskiego po wojnie i próbach przywrócenia pamięci o żydowskim Krakowie.

Na kartach książki znajdziemy też informacje o życiu codziennym i wiele nieoczywistych wątków dotyczących społeczności żydowskiej, jak jej kontakty z dworem królewskim czy barwny obraz półświatka. Poznamy wielkich kabalistów i słynnych rabinów, specyfikę ruchów mesjańskich, chasydyzmu i „żydowskiego oświecenia”. Dowiemy się także o działalności organizacji Żydów krakowskich poza granicami Polski. [mat. prasowe]

Dzieje krakowskich żydów w sobotnim „Poranku Dwójki” przybliżyli nam dr Edyta Gawron (adiunktka w Zakładzie Historii Żydów Uniwerstytetu Jagiellońskiego) i prof. Michał Gallas (kierownik Zakładu Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich oraz Pracowni Badań nad Historią i Kulturą Żydów w Polsce i Relacjami Polsko-Żydowskimi im. Marcella i Marii Roth na Uniwersytecie Jagiellońskim), redaktorzy i współautorzy monografii „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”.

Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

  • 7:50 Zapowiedź sobotniego koncertu „Kolędy bez granic”. Na program koncertu składają się kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z bogatego repertuaru wiejskich kolędników pogranicza polsko-ukraińskiego, a także muzyka instrumentalna okresu świątecznego z terenów Ukrainy i Polski. 

    Posłuchaj
    06:48 PR2 2023_01_14-07-48-02 iwan.mp3 Zaproszenie na koncert Kolędy bez granic (Poranek Dwójki)
     
  • 8:10 Zapowiedź 54. Żywieckich Godów, które trwają od 14 do 29 stycznia w Żywcu, Milówce i Bielsku-Białej, a które w tym roku, z inicjatywy NIKiDW, będą miały miejsce 16  stycznia także w Warszawie. W 2016 roku kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W poniedziałek, z inicjatywy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, będzie można zobaczyć jak takie żywieckie kolędowanie wygląda obecnie. A jak wyglądało w przeszłości? W 1985 roku, w trakcie trwania 16. Żywieckich Godów, Zbigniew Korzeniowski, dziennikarz Polskiego Radia Łódź​, przygotował reportaż.

    Na tegoroczną, warszawską odsłonę “Żywieckich Godów” zapraszała Katarzyna Saks. Przypomnę, żywieckich kolędników będą mogli Państwo spotkać w poniedziałek w okolicach południa na Placu Zamkowym w Warszawie. A w reportażu sprzed 38 lat wypowiadali się: doktor Janusz Kamocki, Józef Mikś i profesor Roman Reinfuss. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” potrwa do 29 stycznia​ w Żywcu, Milówce i Bielsku-Białej.

    Posłuchaj
    07:02 PR2 2023_01_14-08-10-17 zywieckie gody.mp3 Inauguracja 54. Żywieckich Godów (Poranek Dwójki)
     

  • 8:35 Wspomnimy zmarłego 13 stycznia br. profesora dr. hab. Mariana Pokropka. Wybitny etnograf, specjalista od kultury materialnej przyczynił się do rozwoju polskiej etnografii. Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a także założycielem Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.

    Posłuchaj
    11:44 PR2 2023_01_14-08-36-38 pokropek wspomnienie.mp3 Pożegnanie prof. Mariana Pokropka (Poranek Dwójki)
     
  • Zobacz także: Etnograficzne opus magnum prof. Pokropka

  • 8:50 Przypomnimy cykl „Pierwsze kroki”: zbójnicki cz. 2, opowiada Krzysztof Trebunia-Tutka

  • 9:10 fragmento rozmowy z Black Flower – belgijskimi muzykami, wykonującymi muzykę z pogranicza ethio jazzu, afrobeatu i psychodelii. Jazzowo-elektroniczna, belgijska grupa Black Flower w swoich tradycyjnych inspiracjach sięga między innymi po afrobeat, muzykę Etiopii czy jamajski dub. Najnowsza płyta zespołu Magma ​jest dziś naszą Płytą Poranka. O multikulturowej Brukseli, relacjach muzyki z otaczającym ją światem, wschodnich i zachodnich tradycjach edukacji muzycznej oraz o związkach rytmu z ciałem i oddechem z liderem zespołu, którym jest multiinstrumentalista i kompozytor, Nathan Daems,
    Posłuchaj
    09:35 PR2 2023_01_14-09-14-05 black flower.mp3 Nowa płyta od Black Flower (Poranek Dwójki)
     

PLAYLISTA

  1. Kham Meslien Ta confiance
  2. Black Flower The Light
  3. Ghirardello da Firenze I’vo’bene, wyk. Sylvain Rifflet (saksofon), Verneri Pohjola (trąbka), Benjamin Flament (perkusja)
  4. Koki Nakano External Cephalic Version
  5. Robert Schumann „O dziwnych krajach i ludziach” z cyklu „Sceny dziecięce” op. 15, wyk. Fabrizio Chovetta (fortepian)
  6. Johannes Brahms Sonata skrzypcowa d-moll op. 108 nr 3, III. Un poco presto e con sentimento, wyk. Patricia Kopatchinskaja (skrzypce), Fazil Say (fortepian)
  7. Jasmine Myra Words Left Unspoken
  8. Felix Mendelssohn Na skrzydłach pieśni, wyk. David Garrett (skrzypce), Orchestra The Prezent, Francks van der Heijden 
  9. Lambert Time Out
  10. Ablaye Cissoko & Volker Goetze Bamaya
  11. Portico Quartet Zavodovsky Island
  12. Black Flower O Fogo
  13. Arleta Mia Fora Thymami
  14. Hanakiv & Alabaster DePlume No Words Left
  15. Black Flower Blue Speck
  16. Black Flower The Forge
  17. George Gurdijeff Song of the Fisherwoman, wyk. Lavinia Meijer (harfa)
  18. Fryderyk Chopin Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65, III. Largo, wyk. Jacqueline du Pré (wiolonczela), Daniel Barenboim (fortepian)
  19. Avram Fefer Quartet Bedouin Dream

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 7.00-10.00