Cel to ukazanie różnorodności Europy, Polski i Mazowsza poprzez pracę translatorów i dialektologów. Od kurpsiowskiej mowy, języka wilamowskiego, śląskiego, łemkowskiego, pruskiego i mazurskiego, przez ochronę języków regionalnych i polityczne wymiary dialektów, aż po kulturotwórczą rolę przekładów – o tym wszystkim debatować będą uczestnicy konferencji w Centrum Kultury Kurpiowskiej. O 9:30 szczegóły zdradził nasz Gość Poranka, dr Maciej Mętrak, absolwent etnologii i slawistyki, socjo- i etnolingwista, badacz środkowoeuropejskich mniejszości etnicznych i językowych, tłumacz języka czeskiego.
Chwilę wcześniej poznaliśmy kulisy powstawania nowych nagrań radiowej serii „Źródełko”! Tym razem do kultowego studia S4 weszli Kaja i Janusz Prusinowscy wraz z całą gromadą przyjaciół – nie tylko doświadczonych śpiewaków i instrumentalistów, ale przede wszystkim początkujących, najmłodszych muzykantów. W ramach cyklu płyt „Cztery Domy Słońca” artyści podjęli się opowiedzenia o zmieniających się porach roku za pomocą idących z nimi w parze pieśni i melodii, zaczynając nagrania od zimowego kolędowania. Reportaż Patrycji Zisch z nagrań płyty w radiowym studiu S4.
Po wspaniale przyjętych płytach „Kołysała Mama Smoka” i „Gdzie się podział Kusy Janek?”, na których wychowało się już całe pokolenie młodych słuchaczy, czas na kolejne spotkanie z Muzycznym Teatrem Słuchaj Uchem Kai i Janusza Prusinowskich. „Cztery Domy Słońca. Wiosna. Lato. Jesień. Zima” to zaproszenie do intensywnej i barwnej podróży. W ramach czteropłytowego cyklu artyści opowiedzą o zmieniających się porach roku za pomocą idących z nimi w parze pieśni i melodii. Towarzyszyć słuchaczom będzie bogactwo polskiej tradycji muzycznej, tańce, zabawy a także - nie tylko ludowa - poezja i poetyka.
Producentem albumu jest Biuro "Niepodległa".
10:14 cztery domy.mp3 Reportaż z nagrania albumu "Cztery domy słońca" (Poranek Dwójki)
Zaprosiliśmy też na niezwykłe wydarzenie. Już w przyszłą sobotę, 1 kwietnia o godzinie 12:00, z okazji urodzin Polskiego Radia Dzieciom i Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego pojawią się wyjątkowi artyści. Będą to laureaci trzech odsłon radiowego konkursu Nasze Muzyczne Źródełko – śpiewacy, instrumentaliści (dudziarze, harmoniści, skrzypkowie) oraz zespoły i kapele. Podczas całej porannej audycji do zdobycia były zaproszenia na koncert.
1 kwietnia wszyscy Laureaci trzech odsłon konkursu Nasze Muzyczne Źródełko wystąpią razem w uroczystym koncercie.
Poza tym w poranku:
- o 7:50 spotkaliśmy się z Joanną i Janem Słowińskimi, którzy zaprosili na rodzinny koncert „Drzewo, dom i stół”.
Tytuł bierze się z fragmentu wiersza Jana Słowińskiego. - W koncercie gramy piosenki, które powstały przez ostatnie trzydzieści lat, a my z Janem głównie skupiamy się na drzewie, domu, stole, to znaczy na spotkaniach, byciu z ludźmi, budowaniu więzi i te piosenki też są takie - mówiła w audycji Joanna Słowińska. Z kolei dla Jana Słowińskiego hasła te wiążą się z ich "mikrokosmosem, który przez lata stał się naszym makrokosmosem. - Za każdym z tych haseł kryje się pewna intymna przestrzeń, która nas buduje, jest naszym stałym kierunkiem - mówił artysta.
mat. pras.
26 marca, w niedzielę o 18, w Studiu Koncertowym im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków wystąpi rodzinny skład: Joanna i Jan Słowińscy oraz Stanisław Słowiński Quartet. - To są pieśni bardzo różne, kalejdoskop piosnek z innych płyt, nagrań, wykonań na żywo, dobrze znanych, ale i i intymnych, a nawet produkcji popowej. To oczywiście brzmi po nowemu, ale są to też fragmenty większych, starszych projektów, a ja byłem ciekaw, jak z perspektywy lat rzeczy, które napisałem w przeszłości, zabrzmią w nowym anturażu Staszka. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego nowa opowieść - mówił Jan.
Jak mówili artyści, taka wspólna rodzinna współpraca to błogosławieństwo i wielkie szczęście, ale jednocześnie pole starć. Wartość, której nie można przecenić - mówiła Joanna Słowińa o rodzinnym graniu familii Słowińskich. Dla wszystkich fanów muzyki Słowińskich to także wielkie święto.
06:54 slowinscy.mp3 Zaproszenie na występ "Drzewo, dom, stół" (Poranek Dwójki)
- o 8:10 sprawdziliśmy jakie atrakcje czekają na nas na tegorocznych Targach Wielkanocnych w Muzeum Etnograficznym w Warszawie
04:34 targi wielkanocne.mp3 Targi Wielkanocne 2023 w PME (Poranek Dwójki)
- o 8:35 ajnoski muzyk Oki Kano opowiedział o swojej interpretacji tradycyjnej muzyki Ajnów.
Ajnowie to jeden z najbardziej tajemniczych ludów Dalekiego Wschodu. Do dziś nie wiadomo, skąd dokładnie się wzięli. Niektórzy naukowcy twierdzą, iż przybyli oni z Azji Południowo-Wschodniej, inni – że przywędrowali z Syberii, a jeszcze inni – że przypłynęli z Oceanii. Badania archeologiczne dowodzą, że zamieszkiwali oni północ Japonii już przed 7 tys. lat.
„W swoim życiu nie widziałem jeszcze tak obrośniętego osobnika (…) pisał podczas wspólnego wyjazdu w latach 90. XIX wieku pisarz Wacław Sieroszewski, który razem z przyjacielem, Bronisławem Piłsudskim, pojechał na badania na południowy Sachalin, Wyspy Kurylskie oraz wyspę Hokkaido i pierwszy raz spotkał się z Ajnami – ludem zamieszkującym te tereny.
SŁUCHAJ: Tradycja Ajnów nietradycyjnie z Oki Kano
PLAYLISTA
- Ballaké Sissoko Regret – À Kader Barry, wyk. Awa Sangho (śpiew), Ballaké Sissoko (kora), Vincent Segal (wiolonczela), Demba Camara (karignan)
- Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll op. pośmiertne, wyk. James Rhodes (fortepian)
- Peter Gregson I. Sequence (Four), wyk. Peter Gregson (syntezator), Magdalena Filipczak (skrzypce), Warren Zielinski (skrzypce), Laurie Anderson (altówka), Richard Harwood (wiolonczela)
- Duhont’ar ar Mané, wyk. Rosemary Standley (śpiew), Dom La Nena (wiolonczela)
- Garreth Broke Hiding – Clariloops Rework
- Sarah Vaughan Lullaby of Birdland
- Maeve Gilchrist & Viktor Krauss Farika, wyk. Maeve Gilchrist (harfa), Viktor Krauss (gitara)
- Jan Sebastian Bach Inwencje nr 5 Es-dur i nr 6 E-dur BWV 776-777, wyk. Andras Schiff (klawikord)
- Sophie Hutchings Billow Gently, wyk. Lavinia Meijer (harfa)
- Claude Debussy Arabeska nr 1 E-dur, aranż. na marimbę Adélaïde Ferrière, wyk. Adélaïde Ferrière (marimba)
- La Coccinelle / Osterøy, wyk. Elise Boeur (skrzypce), Adam Iredale-Gray (skrzypce), Robert Alan Mackie (kontrabas)
- Kaja i Janusz Prusinowscy Ogróduszek – taniec poleczka zaplatanka
- OKI Kai Kai As To (Rippling Lake)
- Matthew Halsall Positive Activity (7:51)
- Krajeczka Żuczok
- Kaja i Janusz Prusinowscy Gołębisie
- Adam Ben Ezra Can’t Stop Running
- Nadia Boulanger Trzy utwory na wiolonczelę i fortepian, III. Vite et nerveusement rythmé, wyk. Sophie Kauer (wiolonczela), Kunal Lahiry (fortepian)
- Clara Schumann Wariacje na temat Roberta Schumanna op. 20, VII. Wariacja, wyk. Benjamin Grosvenor (fortepian)
- Mammal Hands Nightingale
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 25.03.2023
Godzina emisji: 9.30