Swoich studentów potrafił zaskakiwać podchwytliwymi pytaniami, które często z początku wydawały się niczym z kosmosu. Jednak po głębszym namyśle okazywało się, że wiązały się z materią tematu zajęć. Podczas wykładów absolutny showman, w czasie seminariów - przewodnik po krainach przeszłości wskazujący zjawiska frapujące i niecodzienne okoliczności, czasami drobiazgi, o których pojęcia nie mieliśmy, a które z jego perspektywy urastały do rangi symbolicznej.
Erudyta o dowcipie ostrym jak brzytwa, nie uznający pomników, ale głęboko szanujący i starający się zrozumieć postawy ludzkie. Naukowiec, który chłodno osądza i przedstawia fakty - to oczywistość, ale naukowiec nie pozbawiony swady i w swym naukowym pisarstwie korzystający z pióra lekkiego - to rzadkość. Znajomość materii, dowcip i lekkość, duża doza ironii to również wizytówki jego radiowego stylu - osobistego i nie do podrobienia. Stylu, który jest dziś wielką rzadkością, a który słuchacze po prostu uwielbiają.
Profesor Mirosław Perz - laureat "Złotego Mikrofonu 2015" - z Polskim Radiem związany jest od ponad pięćdziesięciu lat, a na półkach radiowego archiwum Jego nazwiskiem podpisane są nie tylko audycje z cyklu "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
O tym dlaczego został muzykologiem, jaka tradycja go ukształtowała, kto świetnie nauczył języka niemieckiego, co implikuje sąsiedztwo polsko-niemieckie i o paru innych sprawach - porozmawiamy w najbliższy piątek w audycji "O wszystkim z kulturą".
***
Na rozmowę w piątek (18.12) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Marcin Majchrowski.
mm/mc