Filmowa Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 19:05
11. Tydzień Kina Hiszpańskiego oraz wystawa w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Audio
  • Piotr Kobus o 11. Tygodniu Kina Hiszpańskiego
  • Jolanta Jakubowska o toruńskiej wystawie XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego

We wtorkowym "Poranku Dwójki" mówiliśmy o 11. Tygodniu Kina Hiszpańskiego. Podczas tego festiwalu zostaną zaprezentowane najciekawsze filmy fabularne oraz dokumentalne z ostatnich lat, odzwierciedlające bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii. Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji Tygodnia będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera kultowego - w kręgach wielbicieli - awangardowego kina spod znaku Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. Twórczość tych filmowców łączy nie tylko charakterystyczny, przerysowany styl: szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru. Wszyscy trzej są również przyjaciółmi w życiu prywatnym. Festiwal otworzy najnowszy film Alexa de la Iglesii - "Hiszpański cyrk" ("Balada triste de trompeta"), który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2010 roku otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz właśnie od Quentina Tarantino. Impreza rozpoczyna się w czwartek w Warszawie, a następnie odbywać sie będzie w Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Lublinie.

Naszym gościem był pomysłodawca i organizator Tygodnia Kina Hiszpańskiego, który opowiadał o prezentowanych filmach (fabularnych, ale i dokumentalnych) oraz o ich twórcach – Piotr Kobus.

Zapraszaliśmy również do Muzeum Etnograficznego w Toruniu na wernisaż wystawy "XIX- wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego". Wystawa przedstawia zbór fotografii wykonanych podczas służbowego pobytu artysty w Samarkandzie (starożytnym mieście w Emiracie Bucharskim leżącym na Jedwabnym Szlaku),w latach 1876–1896. Podczas swoich podróży Leon Barszczewski wykonał ok.3000 fotografii, z czego zachowało się ok. 600 sztuk. Są to klisze szklane pieczołowicie przechowane przez rodzinę.

– Na zdjęciach możemy zobaczyć życie codzienne ludów mieszkających w Azji Środkowej, zrobione w latach 70., 80. i 90. XIX wieku: sprzęty, narzędzia rolnicze, instrumenty muzyczne – mówiła Jolanta Jakubowska, kierownik Działu Naukowego toruńskiego Muzeum. – Bardzo ciekawym elementem tego zbioru jest również architektura Samarkandy uwieczniona jeszcze przed poważnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło to miasto pod koniec XIX wieku.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

Czytaj także

Andrzej Wajda: Film o mnie byłby bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 17:40
Mistrz kina opowiadał w Dwójce o epizodach własnej biografii, wspominał swoje dawne filmy i mówił o tym najnowszym, poświęconym Lechowi Wałęsie.
rozwiń zwiń