Aleksander Fredro zapowiada zmierzch patriarchatu. Premiera słuchowiska "Godzien litości"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 06:00
Kończy się Rok Aleksandra Fredry. Przed nami premiera dość późnego dramatu prozą autorstwa słynnego komediopisarza - spektakl radiowy zatytułowany "Godzien litości". - W tym tekście jest bardzo mocno obecna perspektywa kobieca, żeby nie powiedzieć feministyczna - mówił reżyser Jarosław Tumidajski podczas jednej z prób, na którą zajrzeliśmy z mikrofonem. Emisja słuchowiska już dziś, tj. w sobotę (30.12) o godz. 12.00.
Aleksander Fredro - Godzien litości - próba słuchowiska
Aleksander Fredro - "Godzien litości" - próba słuchowiskaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • W sobotę, 30 grudnia, wyemitowane zostało na antenie Dwójki premierowe słuchowisko "Godzien litości" według mało znanego dramatu prozą "Godzien litości".
  • Autorem tekstu jest Aleksander Fredro, sztukę reżyseruje Jarosław Tumidajski.
  • Jak przekonuje reżyser, sztuka ma wydźwięk feministyczny i jest zapowiedzią zmierzchu patriarchatu.

Dramat "Godzien litości" jest jednym z mniej znanych dzieł hrabiego Fredry. W Teatrze Polskiego Radia reżyseruje go Jarosław Tumidajski.

Aleksander Fredro wieszczy zmierzch patriarchatu

Fabuła opiera się na dość typowej intrydze - ojciec chce wydać córkę za mąż za właściwego - jego zdaniem - mężczyznę, młoda kobieta kocha jednak innego.

- Oczywiście ta intryga jest taka, jak w setkach innych utworów komediowych, ale mam wrażenie, że tu pod tę intrygę jest podłożona pewnego rodzaju mina. To znaczy właśnie w nieoczywisty sposób zarysowane są postaci kobiece - przekonuje Jarosław Tumidajski. - W tym tekście jest bardzo mocno obecna perspektywa kobieca, żeby nie powiedzieć feministyczna. Wręcz padają słowa o tym, że to jest już koniec aranżowanych małżeństw, co za tym idzie, prawie że zmierzch patriarchatu. I oto te kobiety, a przede wszystkim młoda córka Antonja, żądają prawa do samostanowienia - podkreśla.

W sztuce występują Szymon Kuśmider (Warski), Sara Lityńska (Antonja, jego córka), Katarzyna Dąbrowska (Laura Łęcka), Grzegorz Kwiecień (Dormund) i Marcin Januszkiewicz (Elwin).

Czytaj także:

Aleksander Fredro - życiorys komediopisarza

Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876. Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. Pisywał również wiersze, poematy, aforyzmy. Debiutował w 1817, jednak nie wpisał się nurt romantyzmu.

W swych komediach Fredro wykazał się mistrzostwem w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Do utworów wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru.

Posłuchaj
07:34 Dwojka_Poranek_Dwojki_premiera_2023_12_29-08-08-16.mp3 Aleksander Fredro zapowiada zmierz patriarchatu. Premiera słuchowiska "Godzien litości" (Poranek Dwójki)

Samego słuchowiska posłuchasz TUTAJ

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 29.12.2023

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

mgc/pg

Czytaj także

"Dwa Teatry" 2023. Michał Zdunik: przeprowadzamy słuchacza przez losy konkretnych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 17:30
 - Od czasu do czasu lubię zająć się słuchowiskiem historycznym, dzięki temu mogę odejść od zwiewnej, metafizycznej poetyki. Z konkretem się inaczej pracuje, to zawsze jest bardzo ciekawa przygoda - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Praski Rejtan", które zostało zakwalifikowane do konkursu podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń