- Jest założycielem bydgoskiego klubu muzycznego "Eljazz" (dziś - Centrum Artystyczne Eljazz), które skupia wokół siebie różne formacje artystyczne.
- Gościem "Poranka Dwójki" był producent muzyczny, dyrygent, perkusista Józef Eliasz.
- Okazją do spotkania jest jubileusz 70-lecia urodzin artysty.
Józef Eliasz i jego jubileusze
Józef Eliasz w zeszłym miesiącu hucznie świętował 70. urodziny, w tym roku przypada również 30-lecie klubu muzycznego "Eljazz" i 25-lecie Big Bandu "Eljazz".
Perkusja zamiast warsztatu samochodowego
Józef Eliasz miał zostać mechanikiem samochodowym i prowadzić swój warsztat. - To była idea mojego ojca, który był muzykiem i filharmonikiem. Wtedy dość trudno było utrzymać się z muzykowania, ale mechanicy samochodowi mieli lepiej. Ukończyłem szkołę zawodową i technikum samochodowe, czyli spędziłem 6 lat, ucząc się tego, czego nie potrzebowałem. To był okres najszybszego rozwoju, potem musiałem to szybko nadrabiać. Muzyka była we mnie, ćwiczyłem dużo więcej, niż można było przypuszczać. Cieszę się, że zostałem muzykiem - wspominał.
Czytaj też:
Historia powstania Big Bandu "Eljazz"
Artysta mówił o prowadzeniu big bandu. - To marzenie pojawiło się w latach 80., wówczas grałem amerykańską muzykę w trochę mniejszym składzie. Zakochałem się w tej muzyce, a już w latach 70. słyszałem wspaniały big band Mela Lewisa, Thada Jonesa, Woody'ego Hermana i Buddy'ego Richa. Wtedy miałem pierwsze kontakty na żywo z muzyką tego typu, ona zostanie ze mną już do końca życia. W pewnym momencie przywiozłem do Polski amerykańskie aranżacje, trudno było znaleźć muzyków, którzy spełnialiby wymogi bigbandowe. Pasja i chęć grania były tak wielkie, że daliśmy radę - zaznaczył rozmówca Rocha Sicińskiego.
Wygrany konkurs big bandów w Nowym Tomyślu
- Na kolejnych próbach było jednak coraz mniej muzyków, poza tym nie miałem im nic do zaproponowania. Big band trzeba było rozwiązać, takich prób działalności podjęliśmy kilka. Po latach, pewnego dnia zgłosił się do mnie student akademii muzycznej, okazało się, że jest konkurs big bandów, zainteresowaliśmy się tym. Wygraliśmy konkurs w Nowym Tomyślu, ni stąd, ni zowąd byliśmy najlepszym big bandem w Polsce. To było 25 lat temu - mówił artysta.
17:00 2024_02_09 09_29_54_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Józef Eliasz: brzmienie big bandu zostanie ze mną już do końca życia (Poranek Dwójki)
Nagrania i koncerty ze znanymi i cenionymi artystami
Józef Eliasz nagrywał i koncertował ze znanymi i cenionymi artystami, takimi jak: Mike Stern, Karen Edwards, Mike Russell, Bogdan Hołownia, Janusz Szrom, Anna Serafińska, Lora Szafran, Ewa Bem, Marcin Gawdzis i wielu innych.
Przy realizacji publikacji płytowych współpracował m.in. z: Jackiem Namysłowskim, Bogdanem Ciesielskim, Janem Walczyńskim, Andrzejem Jagodzińskim, Leszkiem Kułakowskim, Michałem Tomaszczykiem, Piotrem Manią, Łukaszem Rakalskim, Aleksandrą Tomaszewską, Krzysztofem Herdzinem, Piotrem Wromblem, Wojciechem Gogolewskim, Adamem Lemańczykiem, Pawłem Tomaszewskim, Peterem Dahlgnerem.
Inspiracje w kompozycjach polskich twórców
Większość jego publikacji znajduje inspirację w kompozycjach polskich twórców, m.in. takich jak: Fryderyk Chopin, Krzysztof Komeda, Krzesimir Dębski, Jarosław Abramow, Zygmunt Konieczny, Henryk Wars. Józef Eliasz jest prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Eljazz. Pełni też funkcję przewodniczącego Zarządu Związku Artystów STOART.
[Białostocki Ośrodek Kultury / You Tube]
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Gość: Józef Eliasz (perkusista, dyrygent, producent muzyczny, przewodniczący Zarządu Związku Artystów STOART)
Data emisji: 9.02.2024
Godzina emisji: 9.30
mo/mgc/wmkor