Gościem audycji "Cafe Muza" był wybitny polski altowiolista, a także pedagog, Krzysztof Komendarek-Tymendorf.
Muzyk jako kilkulatek uczył się gry na pianinie, w szkole muzycznej ukończył początkowo klasę skrzypiec. Dopiero na późniejszym etapie zdecydował się na altówkę.
Artysta opowiedział nam o swojej muzycznej drodze, w tym o punkcie zwrotnym, który sprawił, że rozpoczął karierę solową.
Krzysztof Komendarek-Tymendorf należy do grona czołowych polskich altowiolistów swojego pokolenia. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych.
- Rozpocząłem swoją podróż do świata muzyki stosunkowo wcześnie. Moja mama jest pianistką, więc w wieku 5-6 lat zacząłem pobierać lekcje pianina. Później rozpocząłem szkołę ze skrzypcami i do gimnazjum cały czas byłem prowadzony właśnie na skrzypcach. Na pewnym koncercie w Warszawie usłyszałem altówkę i tak się zakochałem w tym dźwięku, tak to zarezonowało we mnie w środku, że postanowiłem rozpocząć eksplorację tego instrumentu - mówił Krzysztof Komendarek-Tymendorf.
"Nie żałuję skrzypiec"
Gość audycji wyjaśnił, że dziś edukacja muzyczna jest już na takim poziomie, który pozwala na rozpoczęcie nauki gry na altówce już w szkole I stopnia.
- Kto wie, jak by to się wszystko potoczyło, gdybym ja też rozpoczął edukację od altówki . Natomiast nie żałuję tych skrzypiec, ponieważ ta wirtuozeria, te wszystkie techniki, ćwiczenia, to jest absolutnie "must have" na altówce i bez tego trudno przebić się do pewnej ligi.
Punkt zwrotny w muzycznym życiu
Muzyk klasyczny bardzo często staje przed dylematem, czy rozwijać swoją karierę w kierunku muzyka orkiestrowego, kameralisty, czy solisty.
- Ja bardzo wcześnie zacząłem grać w różnych orkiestrach. W gimnazjum zacząłem wyjeżdżać na Zachód, na projekty też do Jugendorchester, więc bardzo szybko poznałem repertuar, bardzo dobrych dyrygentów, świetne sale i, szczerze mówiąc, po moim okresie w Wiedniu wróciłem do Polski podczas studiów i poczułem jakieś wypalenie, że bardzo dużo jest tej orkiestry. Taki radar, kontrolka, zaczęła się palić, że przestaję się rozwijać, że cały czas mam z góry nałożony repertuar, który muszę przygotować co tydzień. I wówczas modliłem się, błagałem: "wezmę wszystko, tylko nie orkiestrę". Poczułem, że chcę czegoś więcej - przyznał nasz gość.
Czytaj także:
Wziąć sprawy w swoje ręce
To wtedy Krzysztof Komendarek-Tymendorf postawił wszystko na jedną kartę i zaczął podejmować wszelkie możliwe działania, by móc rozwinąć karierę solową.
- Zacząłem przygotowywać bardzo dużo repertuaru, robić znacznie więcej, niż jest wymagane w ramach programowych, poznawać więcej literatury, organizować własne koncerty, odzywać się również do różnych impresario, chodzić na konkursy. I to wszystko się tak potoczyło, że jestem w tym miejscu, w którym jestem, i jestem bardzo wdzięczny. I wiem, że to jest jeszcze długa droga dla mnie - podsumował.
49:27 Dwojka_Cafe_Muza_2024_06_09-10-00-13.mp3 Krzysztof Komendarek-Tymendorf - czołowy polski altowiolista - w Cafe Muza
Krzysztof Komendarek-Tymendorf i jego muzyczna droga
Jak czytamy na stronie internetowej artysty: W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht. Doskonalił swoje umiejętności w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Ulricha Schönauera na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz jako gościnny student Swedish National Orchester Academy w Göteborgu. Kształcił się i uzupełnił studia licznymi kursami pod kierunkiem wybitnych pedagogów altówki, takich jak Alexander Zemtsov, Matthias Buchholz, Hartmut Rohde, Avri Levitan, György Gulyás Nagy (Auer String Quartet) czy Piotr Szumieł.
W roku 2019 ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą w Administracji Rządowej, Samorządowej i w Organizacjach Pozarządowych w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, otrzymując również nagrodę Dyrektora Instytutu Badań Literackich PAN. W roku 2021 obronił pracę dyplomową studiów podyplomowych MBA na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Miejscówka z Dwójką | Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański
VIDEO
Konkursy i kariera naukowa
Jest laureatem konkursów muzycznych, m.in. I miejsce na Makroregionalnych przesłuchaniach młodych altowiolistów w Warszawie, I miejsce na 25th Young Musician International Competition 'Città di Barletta' we Włoszech. W wieku 24 lat, po wygraniu dwóch konkursów na stanowisko asystenta, podjął pracę w Alma Mater. W 2018 roku obronił rozprawę doktorską, w 2022 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego z wyróżnieniem.
W 2021 roku rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela mianowanego w klasie altówki w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Pełni funkcję ogólnopolskiego konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej (CEA). Obecnie pracuje na stanowisku Profesora Uczelni w klasie altówki oraz kameralistyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a od 2023 roku jest również wykładowcą klasy altówki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
[tymendorf.com]
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Karol Furtak
Gość: Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altowiolista)
Data emisji: 9.06.2024
Godzina emisji: 10.00
mgc/dz/wmkor