- Na początku lipca Karolina Rozwód została dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
- Dyrektor podkreśliła, że chce korzystać z rad członków Rady PISF. Swoje decyzje chce opierać na dialogu ze środowiskiem filmowym w Polsce.
Polski Instytut Sztuki filmowej to publiczna instytucja, której podstawowym zadaniem jest wspieranie rozwoju kinematografii. Działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej finansowana jest głównie z wpłat nadawców telewizyjnych, platform cyfrowych, telewizji kablowych, a także właścicieli kin i dystrybutorów filmów.
Karolina Rozwód w PISF
Karolina Rozwód opowiedziała na antenie Programu 2 Polskiego Radia o rozpoczęciu swojej pracy w PISF. Podkreśliła, że jej celem jest przede wszystkim dialog ze środowiskiem. - Poznaję samą instytucję. To jest 120-osobowy zespół, która ma zadania często niewidoczne nawet dla filmowców, którzy są beneficjentami. Naszym podstawowym zadaniem jest obsługa programów operacyjnych, ale z drugiej strony jesteśmy instytucją publiczną, na której ciążą obowiązki, związane choćby z przestrzeganiem konkretnych ustaw - zdradziła.
- Pracujemy intensywnie i wielotorowo. Z jednej strony są to działania związane z opracowywaniem programów operacyjnych, czyli mechanizmu dystrybucji środków na przyszły rok. Od początku staramy robić się to w dialogu ze środowiskiem - dodała.
Rada PISF
28 sierpnia miało miejsce pierwsze posiedzenie Rady PISF. To ciało doradcze, z którym Karolina Rozwód chce współpracować i korzystać z jego sugestii. - Podczas pierwszego posiedzenia Rady Instytutu powiedziałam jej członkom, że liczę na dialog i żeby faktycznie Rada była ciałem doradczym. Spraw jest bardzo dużo, a Rada zrzesza wszystkich interesariuszy - zaznaczyła.
- To zarówno przedstawiciele podmiotów, które łożą na polską kinematografię, jak i bezpośrednich beneficjentów programów operacyjnych. Mam nadzieję na owocną i realną współpracę - dodała.
Komisja Oscarowa
Poznaliśmy również nazwiska członków komisji, która będzie typowała polskiego przedstawiciela na festiwal Oscarów. - Jestem tylko jednym z dwunastu członków komisji. Chciałabym, żeby wszyscy członkowie czuli się wolni w tym wyborze. Moim pomysłem było to, żeby w komisji znalazły się osoby z wielkim dorobkiem, które jednocześnie nie są beneficjentami PISF. Nie chciałabym, żeby członkowie w jakikolwiek sposób czuli się obciążeni - stwierdziła Karolina Rozwód.
Dyrektor PISF powiedziała, że polskiego kandydata do Oscarów instytut musi wyłonić na początku października. Terminy te pokrywają się z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W związku z tym kandydata do Oscara poznamy przed gdyńskim festiwalem, ale ma to związek tylko z terminami jakie obowiązują PISF. - Wśród filmów zgłoszonych do wyścigu po Oscary mogą być filmy prezentowane rok temu na Festiwalu w Gdyni, jak i produkcje z tegorocznej odsłony tego wydarzenia. Dlatego też chciałabym, żebyśmy nie łączyli tych wyborów z Festiwalem w Gdyni - powiedziała Karolina Rozwód.
16:24 _PR2 (mp3) 2024_08_29-09-15-47.mp3 Karolina Rozwód o planach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadziła: Marcin Pesta
Gość: Karolina Rozwód (dyrektor PISF)
Data emisji: 29.08.2024
Godz. emisji: 9.15
dz/am