XVII "Ukraińska wiosna". Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy po raz pierwszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 10:34
Przed nami pierwszy w Polsce koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy. Zespół, który założony został w 2016 roku, składa się z młodych muzyków w wieku od 12 do 22 lat. Orkiestra wystąpi w ramach XVII Festiwalu Kultury "Ukraińska Wiosna". To nie tylko prezentacja utalentowanych artystów, ale również ważne wydarzenie popularyzujące ukraińską muzykę.

- Ten zespół dużo pracuje. Mamy aż trzy próby w ciągu dnia, więc rezultaty będą równie owocne, jak praca - mówił w Dwójce szef Sinfonii Iuventus Norbert Twórczyński, który poprowadzi Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy.


Posłuchaj
13:29 Poranek Dwójki 2024_09_30-08-31-24.mp3 Norbert Twórczyński o koncercie Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy (Poranek Dwójki)

Młodzi muzycy ukraińscy po raz pierwszy w Polsce

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy jest uznana na całym świecie. Występowała już na wielu europejskich scenach, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech czy Szwajcarii. Zespół, choć składający się z młodych adeptów sztuki muzycznej, współpracuje z renomowanymi artystami.

- Muzycy mają od 12 do 22 lat, więc to stricte młodzieżowa orkiestra. To niesie za sobą pewne wyzwania, ale jestem dobrej myśli - zdradził dyrygent. - Absolutnie się nie wahałem, czy podjąć to wyzwanie, chociaż organizacja takiego wydarzenia nastręcza pewne trudności. Na szczęście już wkrótce będziemy mogli spotkać się w Poznaniu - dodał.

Witold Maliszewski łącznikiem między Polską a Ukrainą

W programie wydarzenia znalazły się trzy znakomite dzieła: Uwertura do baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena, Symfonia kameralna na dwoje skrzypiec Vitaliya Hubarenki, a także – w II części programu – I Symfonia g-moll Witolda Maliszewskiego.

- Hubarenko został mi zaproponowany. Ja dobrałem do niego pozostałe utwory. Jednak nieprzypadkowo, bo Maliszewski jest takim łącznikiem między kulturą polską a Ukraińską. Urodził się na terenach obecnej Ukrainy, założył konserwatorium w Odessie i faktycznie mocno się inspirował folklorem tego regionu. To był sprytny pomysł na to, jak ten program może spójnie zabrzmieć - wyjaśnił Norbert Twórczyński.

Czytaj też:

Integracja społeczności polsko-ukraińskiej

Koncert w Poznaniu odbędzie się w sobotę 5 października, a obejrzeć będzie go można w Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA, we współpracy z CK ZAMEK oraz Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ma na celu promocję kultury Ukrainy, a także integrację społeczności polsko-ukraińskiej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Norbert Twórczyński (dyrygent, szef Sinfonii Iuventus)

Data emisji: 30.09.2024

Godz. emisji: 8.30

am

Czytaj także

"Z klasyką przez Polskę". Robert Gierlach: nasz program to utwory romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 07:13
- Dobraliśmy utwory koncertowe pod kątem tematyki romantycznej. Program zawiera utwory od wczesnego romantyka, jakim jest Franz Schubert, aż po naszego Stanisława Moniuszkę. Mamy więc cały przegląd muzyki romantycznej i uczuć, które w tej muzyce są zawarte - opowiadał w Dwójce bas-baryton Robert Gierlach, który razem z pianistą Robertem Morawskim wystąpi dziś w Dwójkowym cyklu "Z klasyką przez Polskę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dni Muzyki Ukraińskiej. Roman Rewakowicz: pokazujemy różnorodną twórczość muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 13:14
- To jest ta młodsza generacja twórców ukraińskich, którzy już wyraźnie zaistnieli na kulturalnej mapie Ukrainy, ale i szerzej. Cieszymy się, że możemy tę muzyczną twórczość pokazać, a jest ona niezwykle różnorodna i bardzo indywidualna - mówił w Dwójce Roman Rewakowicz, dyrygent, a także twórca i dyrektor artystyczny Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń