Korek Bojanowski laureatem Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 13:15
Laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" za najlepszy debiut reżyserski został Korek Bojanowski. Kapituła doceniła młodego reżysera i scenarzystę za film "Utrata równowagi", który opowiada między innymi o przemocowych praktykach w szkołach teatralnych.
Korek Bojanowski jest laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza Kuby Morgensterna Perspektywa za najlepszy debiut
Korek Bojanowski jest laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" za najlepszy debiutFoto: East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Nagroda im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" przyznawana jest od 2011 roku. Trafia do reżysera, którego twórczość "ma wielki potencjał i perspektywy rozwoju na przyszłość". Dotychczas laureatami byli między innymi Adrian Panek, Jan Paweł Matuszyński, Paweł Maślona, Jan Holoubek. Zwycięzcę wskazuje kapituła pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern, która jest pomysłodawczynią wydarzenia.


Posłuchaj
07:14 _PR2 (mp3) 2024_11_18-06-37-07.mp3 Rozmowa z Korkiem Bojanowskim - laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" za najlepszy debiut (Poranek Dwójki)

 

Kino inspirowane twórczością Janusza Morgensterna

- Uwielbiam kino Janusza Morgensterna i często do niego wracam. Kiedy pracowałem nad "Utrata równowagi", zrobiłem sobie przegląd polskiego kina, które opowiada o teatrze. Jak wiemy, "Do widzenia, do jutra" i "Jutro premiera" bezpośrednio mówią o teatrze. To było coś, co połączyło mój film z twórczością Morgensterna - mówił tegoroczny laureat Korek Bojanowski.

Czytaj też:

Film trafi do kin w 2025 roku, jednak swoją premierę miał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spotkałem panią Krystynę Morgenstern tuż po seansie i było to bardzo miłe. Czułem, że ten film ją poruszył, doceniła rzeczy, które ja w nim lubię, i zrozumiała go na takim poziomie, na jakim chciałem to przekazać, jeżeli chodzi o warstwę tematyczną i filmową w ogóle. Potem po półtora miesiąca dostałem bardzo miły telefon od niej. Zapamiętam ten moment do końca życia, bo ona doświadczyła historii kina od poodwilżowych lat. Uczestniczy w życiu filmowym, dba o pamięć o filmach - zwłaszcza Janusza Morgensterna, ale też dba o przyszłe kino, o debiutantów - podkreślił laureat "Perspektywy".

Filmy o trudnym dorastaniu

"Utrata równowagi" to pełnometrażowy debiut reżyserski Korka Bojanowskiego. Film jest reakcją na ujawnione kilka lat temu przemocowe praktyki w środowisku artystycznym i w szkołach teatralnych. Twórca przyznaje, że pomysł zaczął kiełkować w głowie wiele lat temu.

- Ja po prostu chciałem zrobić film o dorastaniu. O tym, jak bardzo musimy poświęcić siebie, żeby zrealizować się w tym, co kochamy. W aktorstwie to się skupia najmocniej, jak w soczewce. Ludzie dostają się do szkoły aktorskiej, potem z każdym rokiem studenci i studentki uświadamiają sobie, że może jedna osoba z grupy zrobi karierę albo będzie się realizować tak, jak to sobie wyobrażała. I to był jakiś zapalnik, bo patrzyłem na moich znajomych, marzycieli, którzy mieli plany, wizje, ale potem odpuszczali. Praktyki przemocowe w szkole mogą być tym, co może zgasić w nas zapał do walki o to, co kochamy - zwrócił uwagę reżyser.

Premiera filmu "Utrata równowagi" zaplanowana jest na początek 2025 roku. Uroczyste wręczenie "Perspektywy" Korkowi Bojanowskiemu odbędzie się 25 listopada w warszawskim kinie Kultura. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa Adama Myjaka oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

***

Rozmawiał: Marcin Mindykowski

Gość: Korek Bojanowski (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 18.11.2024

Godzina emisji: 6.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/wmk

Czytaj także

"Imago" - poetycki dramat postpunkowy w reżyserii Olgi Hajdas

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 10:00
"Imago" to film Olgi Chajdas o różnych odcieniach transformacji. Jednak przede wszystkim to portret kobiety z brawurową rolą Leny Góry, "tętniącą anarchistycznym życiem" muzyką Andrzeja Smolika i zdjęciami Tomasza Naumiuka, któremu udało się uchwycić charakterystyczną przemianę w kulturze końca lat 80. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 19:33
- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
rozwiń zwiń