Katarzyna Szaulińska: patrzenie na kobiety przez pryzmat empatii odbiera im siłę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 11:57
Jest laureatką Nagrody Różewicza, poetką i psychoterapeutą. W Dwójce rozmawialiśmy z Katarzyną Szaulińską, która zdradziła m.in. dlaczego bohaterki jej twórczości mają wyraziste cechy. - Zależało mi na tym, żeby pokazać te bohaterki jako sprawcze, zdolne do podejmowania decyzji, zemsty czy gniewu - zdradziła.
Katarzyna Szaulińska
Katarzyna SzaulińskaFoto: Michał Meissner/PAP

W 2022 roku opublikowała nominowany do Nagrody Literackiej Nike zbiór opowiadań "Czarna ręka zsiadłe mleko". Napisała także książki poetyckie "Druga osoba" i "Kryptodom" oraz scenariusz komiksu o depresji "Czarne fale" i monodram "Córcia", wystawiony w Teatrze WARSawy. Zbiór angielskich tłumaczeń jej wierszy "Faith in Strangers" został wydany w USA. A wyróżnienie, jakim jest Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza, otrzymała za dramat "Kret/Mara".


Posłuchaj
18:48 _PR2 (mp3) 2024_11_26-08-29-50.mp3 Katarzyna Szaulińska o swojej twórczości (Poranek Dwójki)

Postrzeganie kobiet

Katarzyna Szaulińska zdradziła, że jej zdaniem postrzeganie kobiet jako delikatnych odbiera im siłę. - Mam wrażenie, że patrzenie na kobiety jedynie przez pryzmat empatii i współczucia bardzo odbiera im siłę. Patrzy się wtedy na kobiety jako pozbawione agresji. Jednak do wykonywania różnych czynności jest ona niezbędna - oceniła.

- Zależało mi na tym, żeby pokazać te bohaterki jako sprawcze, zdolne do podejmowania decyzji, zemsty czy gniewu - dodała.

Dramat czy poezja

Zapytana o książki poetyckie które napisała, Katarzyna Szaulińska stwierdziła, że jej zdaniem gatunkowi, w którym się porusza nie jest blisko do poezji. - Dramat jako całość bardziej przypomina mi opowiadanie niż wiersz, bo jest w nim fabuła. Przypomina konstruowanie powieści, w której według klasycznych zasad, bohater powinien ulec jakiejś przemianie - przekonywała.

Czytaj także:

- Poezja jest dla mnie czystym obcowaniem ze słowem. Na pewno są w niej przenikające się wątki, ale wolę trzymać się z dala od analizowania tego - przyznała autorka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Katarzyna Szaulińska (psychoterapeuta, autorka książek)

Data emisji: 26.11.2024

Godz. emisji: 8.35

dz/pg

Czytaj także

Jacek Sieradzki: na pewne zadania, które stawia literatura, teatr współczesny nie ma ochoty

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 09:33
- Jest cała seria tekstów dramatycznych, w które autor wpisuje pewną wizję konstrukcyjną. W środku mają swój motorek, swój rodzaj zadań. Tak pisywały wszystkie Różewicze z Mrożkami i potem przychodził Jerzy Jarocki, brał ten motor i go poprawiał, dodawał mocy teatralnej. Czasem były o to nawet kłótnie z autorami. Dziś wśród reżyserów nie ma takiego myślenia - mówił w Dwójce krytyk teatralny Jacek Sieradzki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert jako dramaturg. "Możemy mówić nawet o manifestach literackich"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 22:00
W jubileuszowym cyklu poświęconym życiu i twórczości Zbigniewa Herberta proponujemy spojrzenie na utwory dramatyczne pisarza. - Jest ich niewiele, ale jest to bardzo znacząca twórczość. Staram się, jak mogę, aby o tym uświadamiać - powiedział w Programie 2 Polskiego Radia prof. Jacek Kopciński.
rozwiń zwiń