Wystawy, spektakle, debaty i ogrom wydarzeń kulturalnych. Władze miasta nad Canal Grande świętują przypadającą 2 kwietnia 300. rocznicę urodzin Casanovy. Podróżnik, literat, awanturnik i libertyn, pochodził z Wenecji, a jego nazwisko od dziesięcioleci uchodzi za symbol uwodzicielstwa.
16:37 P2 2025_02_17-08-31-43.mp3 Z Włoch do Polski. Postać Casanovy i wieloletnie tradycje między narodami (Poranek Dwójki)
Legenda Casanovy. Także w Polsce...
W trakcie obchodów przypomniany zostanie między innymi jeden z epizodów z życia patrona roku 2025: w 1755 roku Giacomo Casanova został aresztowany pod zarzutem uprawiania czarów i osadzony w celi pod ołowianym dachem Pałacu Dożów. Spędził w niej 13 miesięcy, po czym uciekł - przez dziurę w dachu.
Nie każdy wie, że w 1765 roku Casanova przyjechał do Warszawy. Miał zamiar objęcia stanowiska sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Popadł jednak w niełaskę u monarchy, który rok później nakazał mu opuścić Polskę. Kilka lat później, w 1774 roku w Trieście Casanova opublikował trzytomowe "Dzieje niepokojów w Polsce", w których opisał wydarzenia z lat 1764-1770.
Czytaj także:
Włosi lubiani przez Polaków
Postać Casanovy i jego obecności w Polsce podkreśla wieloletnie związki między narodami. W tegorocznym rankingu CBOS najbardziej lubianych przez Polaków narodów pierwsze miejsce zajmują Włosi, wobec których sympatię wyraża 60 procent badanych, 7 procent ankietowanych wyraża względem tego narodu niechęć, a 26 procent obojętność.
- Wiemy, ze Polacy kochają Włochy i dla wielu jesteśmy jak druga narodowość. Przyjeżdżając do Polski, Włosi raczej nie spodziewają się, że taka miłość istnieje. Jednak kiedy jesteśmy już w kraju, doświadczamy jej i od razu odwzajemniamy. Czujemy się w Polsce świetnie, to miłość dwustronna - przekonywał w "Poranku Dwójki" Sebastiano Giorgi, wenecjanin dzielący swoje życie i pasje między Włochy a Warszawę.
Karnawał w Wenecji
- Do Wenecji warto pojechać na kilka dni albo nawet na tydzień. Zwiedzać, chodzić i poznawać dobre jedzenie oraz kulturę. Nie warto przyjeżdżać tylko na kilka godzin, by tylko zrobić sobie zdjęcie - mówił Sebastiano Giorgi.
Obchody karnawału w Wenecji zostały zorganizowane z inicjatywy burmistrza Luigiego Brugnaro i trwają pod hasłem "Czas Casanovy".
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Jakub Jamrozek
Gość: Sebastiano Giorgi (wenecjanin dzielący swoje życie i pasje między Włochy a Warszawę)
Data emisji: 17.02.2025
Godz. emisji: 8.30
IAR/zch/pg