W środowym "Poranku Dwójki" wspominaliśmy Tadeusza Fijewskiego w przededniu setnej rocznicy jego urodzin. Zadebiutował w 1921 jako statysta w "Chorym z urojenia" Moliera w Teatrze Polskim w Warszawie, kierowanym przez jego założyciela Arnolda Szyfmana. Aktorem Teatru Polskiego był następnie aż do śmierci w 1978.
Po debiucie występował w spektaklach amatorskich i przedstawieniach dla dzieci, a od 1927 również w filmie. Na ekranie zadebiutował jako szesnastoletni laureat konkursu zorganizowanego przez dziennik "ABC" w filmie Zew morza w reż. Henryka Szaro, wcielając się w rolę dziesięcioletniego Stacha.Wystąpił w ponad 50 filmach. Występował w radiowej powieści Matysiakowie oraz w radiowym Teatrze Eterek Jeremiego Przybory w roli Mundzia, syna wdowy Eufemii, granej przez Irenę Kwiatkowską. W pamięci widzów pozostaje jako Rzecki w Lalce Wojciecha Hasa oraz Kuba w Chłopach Jana Rybkowskiego i stary Czereśniak w serialu telewizyjnym Czterej pancerni i pies w reż. Konrada Nałęckiego. Naszymi gośćmi byli: Marlena Gabryszewska z Filmoteki Narodowej i Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy.
Zapraszaliśmy też do Krakowa, gdzie w Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Skarby korony hiszpańskiej". El Greco, Goya, Ribera, Tycjan, Veronese, Zurbarán - wystawa obejmuje ponad sto arcydzieł z okresu od XV do XIX wieku wypożyczonych nam przez Patrimonio Nacional de Espana - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. Justyna Nowicka rozmawiała z dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofią Gołubiew, koordynatorem wystawy ze strony polskiej Olgą Jaros a także z kuratorem wystawy, którym jest José Gabriel Moya Valgañón.
Płytą tygodnia jest płyta, na której utwory orkiestrowe Mieczysława Karlowicza gra Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.
Audycję prowadził Marcin Pesta.