Wrocław improwizuje!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 11:05
Nadchodzi wielki festiwal sztuki improwizowanej. Art of Improvisation w stolicy Dolnego Śląska od 22 czerwca.
Audio
  • Rozmowa z Dawidem Frydrykiem nt. wrocławskiego Art of Improvisation
  • Rozmowa z Markiem Stefańskim nt. 21. Festiwalu "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa"
Wrocławski rynek
Wrocławski rynek Foto: Glow Images/East News

Art of Improvisation to międzynarodowy projekt poświęcony sztuce improwizowanej, któremu przyświeca myśl jednego z pionierów free jazzu Billa Dixona: "Jeżeli nie ma w muzyce rozwoju emocjonalnego, nie ma kreatywności, nic nas w niej nie porywa. Wydaje mi się, iż w obecnych czasach powinno być dobitnie powiedziane, że powielanie jest tylko powielaniem, a najlepsza nawet kopia pozostaje tylko kopią (...)". Mainstreamem AOI jest muzyka improwizowana. Jej bogactwo, różnorodność ... a przede wszystkim otwartość – m.in. przekraczanie formy koncertu w jego potocznym rozumieniu, zaczerpnięcia z innych dziedzin sztuki – wpływają na poszerzenie koncepcji AOI, czyniąc projekt nie tylko muzycznym. W AOI biorą udział niezwykli artyści, dla których sztuka jest wciąż żywą materią, a kreatywność, rozwój emocjonalny, indywidualność etc. podstawą procesu twórczego. Pomysłodawcą projektu jest muzyk – Dawid Frydryk, z którym rozmawialiśmy w naszej audycji.
Rozmawialiśmy również z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym 21. Festiwalu "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa". To ważne wydarzenie  artystyczne dla kultury Rzeszowa i Podkarpacia. Odbędzie się 8 koncertów. Większość z nich znajdzie swoje miejsce w rzeszowskiej katedrze. Tradycyjnie już,15 sierpnia muzyka organowa i kameralna będzie rozbrzmiewać w kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Nieco wcześniej natomiast, 12 sierpnia, organizatorzy zapraszają wszystkich melomanów po raz pierwszy do kościoła św. Krzyża przy ul. 3 maja, który wraz z kolegium pijarskim stanowi perłę architektury sakralnej wśród zabytków Rzeszowa. Novum Festiwalu i jego integralną część będzie stanowił cykl trzech koncertów, które odbędą się w Jarosławiu, po nazwą "Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie".
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki rekomenduje aktorka – Maria Seweryn).
Nie zabrakło też płyty tygodnia – są to dwa albumy  audiofilskie z koncertami Antonina Dvoraka, Roberta Schumanna i Edwarda Griega  w nagraniu Swiatoslawa Richtera.   
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.
20 czerwca (środa)

Czytaj także

Poznaj najlepsze płyty jazzowe wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 14:00
Przez ostatnie dwa tygodnie słuchacze Dwójki wybierali – spośród setki propozycji – złotą dziesiątkę jazzowej fonografii. Kto zwyciężył, a kto okazał się wielkim przegranym? Oto wyniki!
rozwiń zwiń