Sztuka inspirowana propagandowym pociągiem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 10:44
- Żeby trafić na tropy tego pociągu, musiałam się udać do archiwów Moskwy - mówiła w Dwójce Anna Baumgart, pomysłodawczyni wystawy "Zdobywcy Słońca".
Audio
kadr z filmu do wystawy Zdobywcy słońca
kadr z filmu do wystawy "Zdobywcy słońca"Foto: materiały promocyjne

Ekspozycja składa się z pokazu filmowego, książki i towarzyszącego programu edukacyjnego. Film "Zdobywcy słońca" to najnowszy projekt archiwistyczno-detektywistyczny artystki wizualnej Anny Baumgart. Jest to historia pociągu agitacyjnego, który na początku lat 20. XX wieku wyrusza z Moskwy do Berlina, by zakończyć swój bieg na jednej z bocznic w Koluszkach niedaleko Łodzi.

- Cała zabawa z tym projektem, polega na tym, że fikcja i rzeczywistość przeplatają się prowadząc nas tropem tego pociągu - wyjaśniała artystka.

Pociągi agitacyjne były ciekawym fenomenem pierwszej połowy XX wieku, pokazującym wiarę artystów w to, że można zmienić rzeczywistość, tylko poprzez gest artystyczny: - Oczywiście zakończyło się to klęską ze względów politycznych, ale był pewien moment wiary, że mogą zmienić myślenie ludzi - dopowiadała Anna Baumgart.

Wystawa "Zdobywcy słońca" zostanie otwarta 9 lutego w CSW Kronika w Bytomiu.

A poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień",  kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją" (wybiera tym razem pianista Adam Harasiewicz). Jak zwykle zapraszamy również  do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia"."Lutosławski - In Memoriam". Na płycie znalazły się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego w nagraniu solistów, Chórów Polskiego Radia w Krakowie i Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Całość pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Album wydany został w tym roku przez Polskie Radio.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.

Piosenka z rekomendacją Adama Harasiewicza:

Czytaj także

Zawisła symboliczna kładka łącząca warszawskie getto

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 15:45
Olbrzymi wielokropek, czyli trzy kule - kropki oraz dwa nawiasy, wykonane ze srebrzystej folii, zawisły w środę nad ul. Chłodną w Warszawie.
rozwiń zwiń