W tym roku przysłano do konkursu radiowego 27 prac, a jury - w składzie: Magdalena Zawadzka, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski - wybrało 17 z nich. Wśród zakwalifikowanych słuchowisk znalazły się dwie produkcje z Krakowa w reżyserii wybitnych twórców: Jerzy Stuhr zaprezentuje "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, a Andrzej Seweryn "Wesele". Do konkursu staną także produkcje Radia Gdańsk, Radia Olsztyn i Radia Lublin.
- Na tą edycją konkursu radiowego trafiło o wiele więcej prac poszukujących, eksperymentalnych niż w latach poprzednich - mówi gość "Poranka Dwójki". - Pojawiła się między innymi silna tendencja, obecna także w teatrze scenicznym, do form paradokumentalnych, do przełamywania sztampowej literackości radia - wyjaśnia.
- Z drugiej strony świat sztuki radiowej jest o wiele bardziej odporny na mody, napływające do Polski głównie ze scen niemieckich - dodaje profesor Jerzy Limon. - Młodzi twórcy teatralni o lewicowych poglądach walczą teraz powszechnie z teatrem burżuazyjnym. Sęk w tym, że w Polsce tego teatru praktycznie nie było. Po 1956 roku dominowały przecież nurty awangardowe - zwraca uwagę.
A co można przedstawić w teatrze radiowym, czego nie sposób pokazać na scenie, ani w filmie? Już teraz zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Sawickiego z profesorem Jerzym Limonem. Festiwalu "Dwa Teatry" rozpoczyna się w sobotę, 1 czerwca. Tego dnia będziemy o nim rozmawiali w Dwójkowych "Rozdrożach kultury", po godzinie 12.00.
Natomiast w "Poranku Dwójki" połączyliśmy się także z Aleksandrem Laskowskim, który prosto z Paryża zrelacjonował wydarzenia związane ze stuleciem "Święta wiosny".