Pantomima - co się kryje poza słowami?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 10:00
– Na Festiwalu Sztuki Mimu kontynuujemy pracę wcześniejszych twórców, jak i kreujemy zupełnie nowe, niezależne formy teatru pantomimy – mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Ostapczuk, mim i choreograf.
Audio
  • O 13. edycji Festiwalu Sztuki Mimu opowiada Bartłomiej Ostapczuk - mim, choreograf, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu (Poranek Dwójki)
  • Katarzyna Polubiec-Mrowińska z warszawskiego kina Praha opowiadała o Praskim Lecie Filmowych Przedpremier (Poranek Dwójki)
Fragm. plakatu XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu
Fragm. plakatu XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki MimuFoto: mat. promocyjne

Od 2005 roku dzięki konsekwentnie realizowanej wizji artystycznej Festiwal Sztuki Mimu stawał się coraz bardziej widocznym wydarzeniem na mapie Europy. Aktualnie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu jest jednym z najważniejszych spotkań tego typu na świecie. Trzynasta edycja Festiwalu to dalsze poszukiwania różnorodności języka teatru pantomimy. W repertuarze m.in.: spektakle Henryka Tomaszewskiego, "Aqua de lagrimas" w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy, spektakle grupy Marcela Marceau, Modern Mime Evening czy Mangano-Massip. Na koniec najnowszy ze spektakli duetu Bodecker& Neander Compagnie, którzy goszczą na festiwalu po raz szósty i stali się ulubieńcami warszawskiej publiczności.

Początkowo 13. edycja  festiwalu napotkała wiele problemów.  Ministerstwo Kultury nie przyznało dotacji pomimo, że to jedyny festiwal sztuki mimu w Europie. – Po pierwsze, nie chcę tego wiązać z trzynastką, festiwal się jednak odbędzie, a więc jest to szczęśliwa trzynastka. Po drugie, myślę, że ze strony Ministerstwa było to po prostu niedopatrzenie – mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny festiwalu. Impreza otrzymała niesamowite wsparcie – ponad tysiąc osób z całego świata podpisało petycję w sprawie festiwalu, a do Ministerstwa przyszły setki listów. Dotacja w końcu została przyznana.
Rozmawialiśmy również na temat Praskiego Lata Filmowych Przedpremier. Naszym gościem była Katarzyna Polubiec-Mrowińska z warszawskiego kina Praha. Podczas przeglądu wyświetlone będą tytuły, które swoją oficjalną premierę będą miały dopiero jesienią tego roku. Wybrane filmy wcześniej można było oglądać na festiwalach filmowych w Wenecji, Cannes, Berlinie, Rotterdamie oraz Sundance, gdzie zostały docenione zarówno przez międzynarodową publiczność, jak i krytyków filmowych. Przegląd potrwa od 20 do 22 sierpnia.
Audycję przygotował Marcin Pesta.

19 sierpnia (poniedziałek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się TEATR
Czytaj także

Festiwal Pardes - podróże w czasie i przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 14:00
– "Pardes" to hebrajskie słowo, które oznacza ogród, raj, a także specjalny sposób studiowania Tory – mówiła w Dwójce Aleksandra Markiewicz o festiwalu "Pardes - spotkania z kulturą żydowską" w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stawiając pytania o słyszenie świata

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 10:40
- Brakuje w Polsce filmów o naszych kompozytorach muzyki współczesnej. A jest ona istotna, gdyż jest to muzyka naszych czasów, która powstaje teraz i dzisiaj – tłumaczyła w "Poranku Dwójki" reżyser filmu "Kilka pytań o słyszenie świata" Maja Baczyńska.
rozwiń zwiń