W jaki sposób przetrwaliśmy rusyfikację?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 14:00
- Zainteresowało mnie, jak ze sprawą kultury i polityki radziły sobie narody położone między Polską a Rosją. - opowiadał w Dwójce prof. Bohdan Cywiński, autor książki "Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej".
Audio
  • O książce "Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej" opowiadał autor - prof. Bohdan Cywiński (Poranek Dwójki)
  • Kamila Graczyk ze stowarzyszenia Sztukater opowiadała o akcji "LiteraTura I Wrocław 2013" (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej.
Fragment okładki książki "Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej". Foto: mat. prasowe

Jest to pierwsze, tak obszerne opracowanie poświęcone analizie spotkań, a częściej zderzeń, kilkunastu kultur narodów Europy Wschodniej z kulturą rosyjską, niezwykle bogatą, ale narzucaną administracyjnie i politycznie przez imperium rosyjskie. - Prawosławie, samodzierżawie i imperialność: te słowa mówią o Rosji bardzo dużo. Prawosławie znamy bardzo słabo i nie interesujemy się nim. To wyznanie bogate, zwłaszcza od strony duchowości chrześcijańskiej w nim się wyrażającej, ale bardzo trudne do zrozumienia przez katolika - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Bohdan Cywiński.

Autor porównuje stosowane metody rusyfikacyjne i sposoby walki z rusyfikacją, podejmowane przez kultury bardzo różnorodne i będące na różnych etapach własnego rozwoju historycznego. Zawarł w książce dużo faktów historycznych i pokazał zachodzące między nimi związki. Profesor Cywiński przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Porównanie różnych narodowych historii skłania do refleksji, jak ewoluuje i czym staje się kultura w życiu narodu zniewolonego politycznie. Autor analizuje też historię Rosji i zachodzące w niej zmiany na przestrzeni wieków. - Władza autorytarna przez kilkaset lat tak wpłynęła na społeczeństwo, zagłuszając w nim potrzebę wolności i nie pozwalając się rozwinąć postawom obywatelskim - podkreślał prof. Bohdan Cywiński.

Rozmawialiśmy też z Kamilą Graczyk ze stowarzyszenia Sztukater o akcji LiteraTura I Wrocław 2013. Wydarzenie rozpoczyna się w sobotę 31 sierpnia o godz. 14.00 w Parku Teatralnym (Park im. Mikołaja Kopernika w Wrocławiu), gdzie pisarze spotykają się z czytelnikami. W tym miejscu autorzy i uczestnicy spotkania będą spacerować alejkami parku, rozmawiać na temat literatury, a przy tym promować innowacyjną, a tym samym ciekawą formę wypoczynku. Warto zauważyć, że już sam tytuł akcji LiteraTura I Wrocław 2013 jest przewrotny, przyciągający uwagę; w ciekawy sposób bowiem pokazuje, jak można bawić się językiem, słowem… Pisarze robią to na co dzień, a czytelników i odbiorców literatury pragną tym zainteresować, zaszczepić w nich chęć obcowania z książką i słowem pisanym. Wciągnąć nie tylko w świat książki, ale też w swój świat osobisty. Ważnym aspektem tej części wydarzenia będzie szeroko rozumiana przestrzeń miejska Wrocławia.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

Czytaj także

Muzyka z kraju błękitnych traw

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 12:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat filmu "W kręgu miłości" Felixa Van Groeningena, którego fabuła zbudowana jest wokół fenomenu muzyki bluegrass.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pióra "Chimery" o władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 15:30
- Każdy nasz numer ma jakiś temat przewodni. Wielu autorom odpowiada właśnie taki model pisania - o najnowszym, wrześniowym, numerze magazynu kulturalno-literackiego "Chimera" opowiadali w Dwójce Agnieszka Wolny-Hamkało i Rafał Bryndal.
rozwiń zwiń