To jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy - na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład.
Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z 30 krajów, więc swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich kultur, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz, czy Etgar Keret. Naszym gościem był dyrektor festiwalu Marcin Hamkało.
9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu odbędzie się w dniach 1 - 5 października.
W audycji zapraszaliśmy też do Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie od 4 października będzie można oglądać wystawę "Filmowo mi… Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969". Ponad 250 polskich powojennych plakatów, autorstwa najwybitniejszych artystów ubiegłego stulecia, recenzje filmowe Agnieszki Osieckiej, projekcje filmów, spotkania z artystami - już w październiku świat X Muzy zagości w Wilanowie. Nowa wystawa "Filmowo mi…" to wyjątkowe połączenie obrazu z poezją, któremu towarzyszyć będą liczne imprezy związane z plakatem, filmem i nie tylko. Naszym gościem była kuratorka Aleksandra Jatczak.
A poza tym w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl "Piosenki z rekomendacją", wybrane tym razem przez Gołdę Tencer. Jak zwykle zapraszaliśmy również do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia".
Audycję poprowadził Marcin Pesta.