Festiwal "Lalka Też Człowiek" istnieje od 2006 roku. Na stałe wpisał się do kalendarza teatralnych wydarzeń kulturalnych z roku na rok gromadząc coraz szerszą publiczność. Festiwal jest jedną z niewielu imprez z dziedziny lalkarstwa, która nie jest skierowana do dzieci, a do dorosłego widza. Teatr lalkowy dla dorosłych wciąż jest niszową dziedziną sztuki - znaną i uprawianą jednak na całym świecie.
Festiwal jest niepowtarzalną okazją zgromadzenia i zobaczenia często nieinstytucjonalnych, objazdowych grup. Wydarzenie otworzy grupa teatralna Rouge28 Theatre z Londynu ze spektaklem inspirowanym japońską mitologią "Urashima Taro". Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Teatr Walny ze spektaklem "Dziadek", Teatr Pinokio z Łodzi, w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza, zaprezentuje kameralne przedstawienie "Balladyny i romanse" według nagrodzonej Paszportem Polityki powieści Ignacego Karpowicza, białostocki teatr lalkowy Malabar Hotel pokaże w Warszawie swój najnowszy spektaklu "Bacon", inspirowany twórczością i biografią jednego z najbardziej intrygujących malarzy XX wieku. Festiwal zamknie spektakl greckiego teatru Merlin Puppet, "Clown’s houses". Wcześniej prosto z Barcelony przyjedzie do Warszawy grupa Agrupacion Senor Serrano ze spektaklem "Katastrofa" oraz Gaspare Nasuto z "Pulcinella di mare".
W audycji rozmawialiśmy również o jubileuszu Stanisława Jędryki. W poniedziałek w Kinie Kultura odbędzie się jubileusz Jędryki organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Stanisław Jędryka - scenarzysta i reżyser filmowy, twórca klasyki polskiego filmu dla dzieci i młodzieży. Najważniejsze filmy Jędryki to m.in.: „Wyspa złoczyńców” (1964), „Paragon, gola!” (1969), „Porwanie” (1984) oraz ostatni jego film: „Czy ktoś mnie kocha w tym domu” (1992). Jędryka zrealizował kilka doskonale do dzisiaj znanych seriali tv: „Do przerwy 0:1” (1969), „Wakacje z duchami” (1970), „Stawiam na Tolka Banana” (1972), czy „Banda Rudego Pająka”(1988).
Piosenki zarekomendowała Państwu Paulina Holtz.
7 października (poniedziałek)