Mamuna, czyli baba-dziwo

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 17:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" opowiemy o spektaklu Fundacji FURU "Mamuna" według wierzeń ludowych i twórczości Juliana Tuwima.
Mamuna, czyli baba-dziwo
Foto: cometstarmoon / flickr / cc

Spektakl "Mamuna" powstał z inspiracji książką Juliana Tuwima "Czary i czarty polskie", na podstawie wybranych legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, efektów własnych badań etnograficznych oraz wydarzeń "z życia wziętych". To próba spojrzenia z dzisiejszej perspektywy na zagadnienie czarów, niewytłumaczalnych zdarzeń, odmienności poglądów i zachowań oraz procesów o czary, które miały miejsce w minionych wiekach.

O godz. 8.35 gościć będziemy w studiu Joannę Kiljan z fundacji FURU, która opowie o spektaklu.

O godz. 9.15 mówić będziemy o rozpoczynającym się w sobotę Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Natomiast o godz. 9.30 odwiedzi nas w studiu fotograf Adam Pańczuk, a pretekstem jest jego książka-album "Karczeby", która dostała się na The Paris Photo-Aperture Foundation Photobook Awards 2013 w kategorii First Photobook of the year. Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak samo na Polesiu określała się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. "Karczeby" to książka opowiadająca o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu dla niej i przynależności do natury. Adam Pańczuk w swojej książce pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.
Poza tym w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", "Pięć minut nad Biblią", kalendarium, przegląd prasy i wiadomości  kulturalne. Do wygrania będzie nasza płyta folkowa - tym razem album zespołu Janusz Prusinowski Trio "Po kolana w niebie".
Na audycję zaprasza Piotr Kędziorek
23 listopada (sobota), godz. 6.00-10.00

Czytaj także

Germańscy bogowie muszą umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:00
Dlaczego boscy władcy świata germańskiej wyobraźni nie byli, jak to na bogów przystało, nieśmiertelni? W Dwójce opowiadaliśmy o Germanach i ich fascynującej mitologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wśród polskich duchów panuje płciowy remis

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 23:00
- Wyrok sądowy z XVII wieku zezwala duchom, jako istotom z innego świata, na zamieszkiwanie miejsc wyłącznie opuszczonych, takich jak ruiny i bezdroża - opowiadał w Dwójce Paweł Zych, współautor książki "Duchy polskich miast i zamków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy bogowie Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
W kolejnej audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o znanym i nieznanym obliczu mitologii słowiańskiej.
rozwiń zwiń