Dwa tygodnie temu pokazaliśmy w "Cyber Trójce" świat w skali nano. Nanotechnologia zajmuje się strukturami wielkości miliardowych części metra albo inaczej milionowych części milimetra. Mówiąc prościej: to obiekty na poziomie atomów i cząstek, których nie widzimy, ale które istnieją. Od około 20 lat naukowcy tworzą takie struktury.
Prof. Jacek Majewski z Uniwersytetu Warszawskiego bada nanorurki. – Są one bardzo twarde. Po wprowadzeniu ich do takiego materiału jak folia plastikowa, otrzymamy materiał jednocześnie lekki i bardzo mocny. Z drugiej strony nanorurki węglowe dobrze przewodzą prąd, co jest istotne dla przemysłu – tłumaczył prof. Majewski.
Fizyk dr Jacek Szczytko dodaje, że nanotechnoloogia opanowała już m.in. smartfony i karty pamięci. A jej zastosowanie w przyszłości będzie jeszcze szersze.
Eksperci zwracają przy tym uwagę, że najdroższe w nowoczesnej technologii są badania i prace innowacyjne.– Jak się opatrzy na okulary kosztujące 500 zł, to 400 zł z tej ceny idzie do tych, którzy wymyślili je i opatentowali. Bo w naszym świecie sprzedaje się wiedzę i pomysł, a produkcja jest już tańsza, bo w dużej mierze robią to automaty – tłumaczy prof. Andrzej Wysmołek, prodziekan wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W audycji przedstawiliśmy także doniesienia w sprawie dyplomatycznej bitwy na słowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a chińskimi producentami urządzeń mobilnych.
Audycję "Cyber Trójka" przygotował Damian Kwiek. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
"Cyber Trójka" w każdy piątek o godzinie 18.10. Zapraszamy!