Rewindykacja czy rzetelna informacja?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 13:00
Jak rozmawiać o trudnych konsekwencjach wojny w przestrzeni kultury i sztuki? Zastanowimy się nad tym w sobotnie popołudnie.
Muzeum Sztuki Uniwersytetu w estońskim Tartu
Muzeum Sztuki Uniwersytetu w estońskim TartuFoto: Marit Valk, lic. CC (wikipedia)

Dzieło sztuki należy pokazać w muzeum w jego historycznym i przestrzennym kontekście. Nie zawsze jest to możliwe - szczególnie po wojnach, które okaleczają nie tylko ludzi, ale także kulturę. Obowiązkiem muzeów powinno jednak być rzetelne opisanie jego pochodzenia oraz drogi, którą dotarło na nowe miejsce, bo muzealników obowiązuje zasada prawdy. Informacją jest także przemilczenie czy brak informacji.

Naszymi gośćmi będą: prof. Dorota Folga-Januszewska, prof. Jan Piskorski, prof. Piotr Oszczanowski, dr Sławomir Szafrański i Wojciech Bonisławski.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" - w sobotę (23.05) w godz. 16.00-17.00 - zaprasza Hanna Maria Giza.

mm/mc

Czytaj także

Odzyskane "Schody pałacowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 16:00
Obraz Francesco Guardiego, zagrabiony w czasie II wojny światowej, został 3 kwietnia przekazany przez ministrów Radosława Sikorskiego i Bogdana Zdrojewskiego prawowitemu właścicielowi - Muzeum Narodowemu w Warszawie. O historii dzieła opowiedziała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy obrońcy skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 09:46
Autorzy "Uprowadzenia Madonny" Monika Kuhnke i Włodzimierz Kalicki opowiedzieli o niezwykłych losach arcydzieł, które zostały skradzione podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń