Uniwersytet Warszawski. Uczelnia na pięć gwiazdek

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
- Gwiazdy w herbie uniwersytetu upamiętniają jego pięć pierwszych wydziałów - przypominał w Dwójce dr Robert Gawkowski, opowiadając o początkach warszawskiej uczelni świętującej 200-lecie działalności.
Audio
  • Uniwersytet Warszawski. Uczelnia na pięć gwiazdek (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Herb Uniwersytetu Warszawskiego nad bramą główną uczelni przy Krakowskim Przedmieściu
Herb Uniwersytetu Warszawskiego nad bramą główną uczelni przy Krakowskim Przedmieściu Foto: Graeme Maclean/Flicrk, lic. CC BY 2.0

19 listopada 1816 r. na mocy edyktu cara i króla Polski Aleksandra I został powołany Uniwersytet Warszawski. Uczelnia składała się, po uzupełnieniu, z pięciu wydziałów: Prawa i Nauk Administracyjnych, Nauk Lekarskich, Teologicznego, Filozoficznego (powstał w roku 1817) oraz Nauk i Sztuk Pięknych.

- Wśród studentów przeważali przedstawiciele szlachty, ponad 50 procent, ale była też młodzież mieszczańska, 45 procent, i, uwaga, również chłopska - mówił dr Robert Gawkowski. - Jedna z gwiazdek z herbu uczelni należała do wydziału teologicznego, tam było najwięcej młodzieży chłopskiej. Z kolei najwięcej młodzieży mieszczańskiej było na wydziale sztuk medycznych.

Jakich argumentów musieli użyć Stanisław Staszic i Stanisław Kostka Potocki, by przekonać cara, że Warszawa potrzebuje wyższej uczelni? W jakim języku odbywały się uniwersyteckie zajęcia? I na czym polegał ówczesny system stypendialny? 

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Tadeusz Tomaszewski (UW, przewodniczący Komitetu Jubileuszowego) i dr Robert Gawkowski (UW)

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/kul

Czytaj także

Polski parlamentaryzm. Jeden z najstarszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 17:00
Wszystko zaczęło się wiele wieków temu podczas różnego rodzaju zgromadzeń, których uczestnicy mogli wypowiadać w ważnych dla siebie sprawach i wywierać wpływ na podjęcie konkretnych postanowień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska niepodległość to nie tylko ułani Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 17:00
- Gdy mówimy o sierpniu 1914 roku, myślimy o ułanach wkraczających do Kongresówki, ale już wtedy działały tam komitety obywatelskie, które przejmują urzędowe obowiązki od władz rosyjskich - mówił w Dwójce prof. Piotr Madajczyk.
rozwiń zwiń