Piłsudski vs. Dmowski, czyli romantyk kontra dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:30
- Każdy z nich miał odmienne doświadczenie. Dmowskiego nie dotknęły carskie represje i cechował go spokój polityka. Piłsudski miał walkę zapisaną w genach – powiedział prof. dr hab. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • Prof. dr hab. Janusz Odziemkowski i prof. Georges Mink opowiadają o dwóch drogach do niepodległości Polski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Roman Dmowski i Józef Piłsudski
Roman Dmowski i Józef PiłsudskiFoto: wikimedia/domena publiczna

- Trzeba pamiętać, że Józef Piłsudski wychował się w rodzinie, gdzie matka czytała dzieciom zakazane książki wieszczów narodowych, a ojciec był komisarzem Rządu Narodowego na Litwie. Do tego trzeba jeszcze dodać doświadczenie zesłania na Syberię i zetknięcie się z tamtejszym modelem rosyjskiego urzędnika i policjanta – dodał prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, którego słowa potwierdził inny gość Dwójki - prof. Georges Mink.

- Marszałek reprezentował romantyczny sposób walki o niepodległość, zakładający działania zbrojne. Dmowski z kolei uważał, że można rozsadzać zaborcę od środka. W rywalizacji obu liderów widać też nie tylko inny pomysł na Polskę, ale także zwyczajną walkę o przywództwo – powiedział prof. Georges Mink.

Jaki był moment w przedwojennej historii Polski, gdy Dmowski i Piłsudski mieli okazję do porozumienia, i kiedy zaczęły formułować się podziały w polskim społeczeństwie? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Georges Mink (politolog, socjolog, profesor Francuskiej Akademii Nauk i Kolegium Europejskiego w Natolinie),prof. dr hab. Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/kh


Czytaj także

Roman Dmowski. Polityczny pragmatyk i twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:45
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piłsudski i Dmowski prowadzili dyplomację grając na dwóch fortepianach"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 18:55
W sobotę w Belwederze historycy rozmawiali o działaniach dyplomatycznych w czasie I wojny światowej Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń