Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury?
Francuzi mówili o nim "książę Sodomy". On przebierał się w kobiece suknie i udawał kogoś innego niż był. Rodzeństwo go nienawidziło. Katarzyna Medycejska marzyła o koronie dla ukochanego syna, jakiejkolwiek - choćby polskiej.
23-letni Henryk Walezy po przybyciu na Wawel nie dotrzymał przyjętych zobowiązań warunkujących objęcie tronu: nie chciał ożenić się z Anną Jagiellonką, nie zaprzysiągł w katedrze podczas koronacji artykułów henrykowskich - poza jednym: pokojem wyznaniowym.
Rewolucja Francuska jako dżihad
Może gdyby nie zdecydował się na haniebną ucieczkę z Polski, aby po śmierci brata Karola IX objąć tron Francji, nie zostałby podczas religijnej "wojny trzech Henryków" - już jako król Henryk III - zadźgany na sedesie przez fanatycznego mnicha (bo 12 maja 1588 r. zawsze katolicki Paryż zbuntował się przeciwko swojemu królowi…).
Kto jeszcze był kandydatem do polskiego tronu podczas sejmu elekcyjnego w 1573 roku? Jaka była różnica wieku między Henrykiem Walezym a Anną Jagiellonką? Dlaczego do końca życia uważał on polską koronę za swoją własność? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Prowadzi: Hanna Maria Giza
Goście: prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański (Instytut Historii UAM w Poznaniu), prof. dr hab. Mirosław Nagielski (Instytut Historyczny UW), prof. nauk humanistycznych Edward Opaliński (Instytut Historii Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 12.05.2018
Godzina emisji: 16.00
jp/bch/pg