Dlaczego w 1918 roku nie powstała konfederacja Międzymorza?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 20:00
- Niezrealizowanie koncepcji wielkiej federacji państw Europy Środkowej było największą porażką polityczną Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce profesor Tadeusz Panecki. Co ukształtowało polityczną mapę Europy po I wojnie światowej?
Audio
  • Dlaczego w 1918 roku nie powstała konfederacja Międzymorza? (Klub Ludzie Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Foto: Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

Zapraszamy do słuchania naszego specjalnego kanału internetowego "Drogi do Niepodległej - 1918" >>>

- W 1918 roku doszło do rozkładu wielkich europejskich mocarstw. Zwycięska Francja jest wycieńczona wojną, Włochy i Wielka Brytania nic na niej nie zyskują. Rosja jest w stanie wojny domowej, II Rzesza znika z mapy, a Austrowęgry rozpadają się na 6 państw. Rozpada się też Imprerium Ottomańskie, pozozstawiając powracający przez cały XX wiek, problem kotła bałkańksiego - wymienia gość audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

- W tej sytuacji zwycięża idea państwa narodowego, wspierana przez Woodrowa Wilsona i wykorzystywana na razie przez bolszewików - dodaje profesor Marek Jabłonowski. Piłsudski wykorzystuje to do odrodzenia niepodległej Polski. Tym samym wciela w życie wizję bliską raczej Romanowi Dmowskiemu.

Józef Piłsudski nadzieją wszystkich>>>

Nigdy natomiast nie udało mu się nawet zbliżyć do realizacji idei silnej środkowoeuropejskiej konfederacji, obejmującej także Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechosłowację, Węgry, Rumunię, Jugosławię oraz ewentualnie Finlandię.

Pozycję Polski na nowej mapie Europy ukszatłowały w dużym stopniu przeciwstawne często dążenia Francji i Wielkiej Brytanii. Ta pierwsza chciał zyskać, po upadku carskiej Rosji, silnego sojusznika na Wschodzie, chroniącego między innymi przed ekspansją rewolucji bolszewickiej. Wielka Brytania - już niekoniecznie. W jaki sposób wpłynęło to na sytuację Górnego Śląska i Gdańska oraz na konflikty Polski z Litwa, Ukrainą i Czechosłowacją? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, przygotowanej przez Hannę Marię Gizę.

Więcej w naszym serwisie historycznym>>>

Czytaj także

Tomáš Garrigue Masaryk - pierwszy prezydent Czechów i Słowaków

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 07:00
"Państwo nie jest tak złe i nierozsądne, jak twierdzą anarchiści, nie jest wszakże tak piękne i dobre, jak śpiewają jego wielbiciele. Przeciętnie nie jest gorsze od pozostałych dzieł ludzkich. Jest potrzebne" - mówił Tomáš Garrigue Masaryk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 września: Francja nie dotrzymała umowy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:00
Zgodnie z polsko-francuską konwencją wojskową oddziały zachodnich koalicjantów miały ruszyć na Hitlera właśnie 17 września 1939 roku. Zamiast oczekiwanej odsieczy ten dzień przyniósł Polsce inwazję wojsk Rosji Radzieckiej.
rozwiń zwiń