W 1515 roku ponad osiemdziesięcioletni Giovanni Bellini namalował piękną, nagą kobietę w skupieniu oglądającą swą misterną fryzurę za pomocą dwóch luster. To niezwykły obraz w karierze słynnego weneckiego Madonniere, malarza Madonn i tematów religijnych. Nawiązał tym dziełem do obrazu swego ucznia i młodszego kolegi – Tycjana, który około 1512 roku namalował kobietę podczas toalety.
Tycjanowskiej rudowłosej piękności to służący podtrzymuje dwa lustra, aby mogła obejrzeć loki z przodu i z tyłu, w obrazie Belliniego kobieta posługuje się zwierciadłami sama. Ułożenie małego lustra sugeruje, że widzieć może zarówno swoją twarz, włosy upięte z tyłu za pomocą welurowej siatki wykończonej perłami, jak i rozległy pejzaż za plecami.
Czy kobiety weneckich mistrzów, uchwycone podczas toalety, to któraś z biblijnych lub mitologicznych piękności? Portret kurtyzany, wizerunek Wenus, czy może przestroga przed próżnością? Interpretacji tych intrygujących malowideł jest bardzo wiele. Niewykluczone, że stanowią pochwałę piękna albo są wyrafinowaną alegorią malarstwa i widzenia. Przy pomocy dwóch luster kobiety oglądają się z wielu stron. To fortel, za pomocą którego malarstwo rywalizowało z rzeźbą. Na dwuwymiarowej powierzchni płótna artyści mogli pokazać postać zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Kimkolwiek nie byłaby kobieta z obrazu Belliniego, podglądamy ją podczas toalety, emanuje subtelną zmysłowością. Umieszczona na tle rozległego pejzażu jest częścią pięknego, chociaż przemijającego ziemskiego świata.
Giovanni Bellini, "Kobieta z lustrem", 1515, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu
14:57 2022_06_05 14_46_17_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Kobieta z lustrem" Belliniego. Symbol przemijającego piękna (Jest taki obraz/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Jest taki obraz
Prowadził: Michał Montowski
Gość: dr Grażyna Bastek
Data emisji: 05.06.2022
Godzina emisji: 14.45