Niepełnosprawni w pracy. Zwycięskie filmy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 16:17
- W Polsce osoby z niepełnosprawnościami postrzegane są przez pryzmat medyczny, tymczasem są to często osoby, które funkcjonują zawodowo, byliśmy ciekawi ich historii - mówiła w Dwójce Małgorzata Hermanowicz - autorka konkursu dokumentów krótkometrażowych "[Nie]pełnosprawność".
Audio
  • Małgorzata Hermanowicz i Małgorzata Mikołajczyk o konkursie filmowym "(Nie)pełnosprawność" (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

W konkursie wzięło udział 20 filmów, które pokazują w jaki sposób, w jaki sposób osoby niepełnosprawne radzą sobie w pracy. Trzecie miejsce zajął obraz "Ostatni junak" skupiający się na miłosnej relacji dwójki osób Krystiana i niepełnosprawnej Gosi.

Drugie miejsce zajął film "Jestem Europejczykiem" ("I am European") w reżyserii Małgorzaty Mikołajczyk. - To historia Artura, który jako 16-latek uciekł z domu. Ze Szczecina trafił do Warszawy, był bezdomny, teraz pomaga innym niepełnosprawnym, którzy mają dużo gorzej - mówiła w audycji autorka dokumentu.

W konkursie "[Nie]pełnosprawność" zwyciężył film pokazujący historię Mariusza Kędzierskiego, który urodził się bez rąk, ale nie przeszkodziło mu to w rozwijaniu pasji rysownika. Jest też cenionym mówcą motywacyjnym, wspiera w ten sposób inne osoby z niepełnosprawnością.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Małgorzata Hermanowicz i Małgorzata Mikołajczyk

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

bch/mko

Czytaj także

Łukasz z Bałut: to nie miejsce dla białych kołnierzyków

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 17:00
- Bałuty to miejsce brutalne, ale na swój sposób piękne. Chociaż wywodzą się stąd i Marcin Gortat, i Jerzy Janowicz, zła sława wciąż tej dzielnicy towarzyszy. Ale ja chciałbym, by pozostała sobą - mówił w Dwójce twórca eksperymentalnego filmu.
rozwiń zwiń