Tabulatura Jana z Lublina w wykonaniu Cracow Singers, Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Andrzeja Szadejki

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2025 10:00
To duma naszej muzycznej przeszłości, perła w koronie polskiego i europejskiego dziedzictwa epoki renesansu. Imponuje bogactwem repertuaru oraz rozmachem, z jakim została sporządzona. Naszą płytą tygodnia jest Tabulatura Joannis de Lublin (1537-1548), "Missa votiva de Beata Maria Virgine".
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały prom.

To najobszerniejsza tabulatura organowa w Europie. Rękopis zawiera muzykę z Niderlandów, Francji, Włoch, Niemiec i Polski. Prace nad tworzeniem kolekcji trwały do końca lat czterdziestych XVI wieku. Dla współczesnych wykonawców zapisany w tabulaturze repertuar jest od wielu już lat nieustającym źródłem inspiracji. Do wyboru, do koloru.

Sięgając po zanotowane w niej utwory, można tworzyć atrakcyjne obrazy dawnej dworskiej rozrywki (takich nagrań powstało już sporo) albo wysmakowany, skupiony wokół jakiejś idei program religijny. Tego właśnie doświadczamy, słuchając proponowanego nagrania. Brzmienie dawnych organów, religijne renesansowe kompozycje z tabulatury, chorał gregoriański, wszystko połączone w spójną i piękną całość liturgiczną - maryjną mszę wotywną Missa votiva de Beata Maria Virgine.

Wydany na początku roku album niemieckiej wytwórni MDG do wygrania w "Poranku Dwójki" codziennie od poniedziałku do soboty (7-12.04) kilka minut po 8.00.

Nagrody dodatkowe:

  • Mozart: Piano Concertos K. 459 & 488, Freiburger Barockorchester, Kristian Bezuidenhout (fortepiano/conductor), Harmonia Mundi
  • Bogarodzica, Jerycho, dyr. Bartosz Izbicki, In/Canto

Aby zdobyć album, należy podczas audycji wysłać pod numer 71211 SMS z wpisanymi w treści: hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.